29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Yerel Başkurdistan’da yine toplu arı ölümleri yaşandı

Başkurdistan’da yine toplu arı ölümleri yaşandı

Tarım Bakanlığına bağlı Federal Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi’nin (Rosselkhoznadzor) Başkurdistan Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bölgenin bazı alanlarında toplu arı ölümlerinin tekrar kaydedildiğini bildirdi.

Bal toplama sezonunun ortasında yaşanan toplu arı ölümleri yüzünden arı üreticilerinden birçok başvuru geldiği belirtilen Rosselkhoznadzor açıklamasında, birçok arının telef olmasına sebep olan bu durumun ziraat işletmeleri tarafından bitkisel üretimde kullanılan pestisit ve zirai kimyasallar içeren maddelerden dolayı kaynaklanabileceği aktarıldı.

Servis uzmanları, Başkurtistan savcılık yetkilileriyle birlikte Aurgazinsky, Ermekeyevsky, Sharansky, Sterlitamaksky, Gafuriysky, Meleuzovsky ilçelerinde ölü arı örnekleri toplandığını belirterek, aynı zamanda Ermekeyevsky’de 12, Karmaskalinsky ilçesinde ise 18 su örneği alındığını vurguladı.

Yaz başında yine buna benzer toplu arı ölümlerinin kaydedildiği Başkurdistan Cumhuriyeti’nin güney bölgelerinde denetimlerine devam eden Rosselkhoznadzor yetkilileri, gerekli analizler için Kugarchinsky bölgesindeki yerleşim yerlerinden 57 su örneği, ile Zilairsky ve Zianchurinsky ilçelerinden 27 su numunesi alındığını bildirdi.

260’tan fazla su örneğinin araştırma için Barnaul kentindeki Altay Merkezi Bilimsel ve Metodolojik Veteriner Laboratuvarına gönderildiği bildirilen açıklamada, toplu arı ölümlerinin nedeninin bu araştırmalar sonucu netliğe kavuşturulabileceği düşünülüyor.

Daha önce haziran ayında Başkurdistan‘ın güneyindeki arı üreticileri, toplu arı ölümleri konusunda şikayette bulunmuştu. Zianchurinsky, Zilairsky, Kugarchinsky, Kuyurgazinsky, Meleuzovsky ve Khaibullinsky bölgelerindeki arı kovanlarının büyük zarar gördüğünü ifade eden arı üreticileri, ormanların çingene güvesinden kimyasal olarak arıtılmasının arıların ölümüne neden olduğuna inanıyor.

Yıllık 110 bin ton civarında gerçekleşen bal üretimiyle Çin’in ardından dünyanın ikinci büyük üreticisi olan Türkiye’de son yıllarda da arı ölümleri haberleri sıklıkla yer alıyor.

Uzmanlar, son yıllarda iklimsel değişikliklerin yanı sıra pestisitlerin (mikroorganizma ve haşerelerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılan kimyasallar) kullanımının ve biyolojik kirliliğin artmasıyla arı ölümlerinde artış yaşandığını ifade ediyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...