29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Yerel Rusların üçte biri, dört günlük çalışma haftası fikrini desteklemiyor

Rusların üçte biri, dört günlük çalışma haftası fikrini desteklemiyor

İş arama portalı Superjob tarafından yapılan anketin sonuçları, Rusların üçte birinin gelirlerinin azalmasından korktuğu için dört günlük çalışma haftası fikrini desteklemediğini gösterdi.

27 Haziran-13 Temmuz tarihleri ​​arasında, ülkenin tüm bölgelerinden ekonomik olarak aktif nüfus arasından bin işveren ile ve bin 600 çalışanın katıldığı ankete göre, katılımcıların yüzde 44’ü dört günlük çalışma haftasını desteklerken, yüzde 34’ü ise bu çalışma formatına karşı olduğunu dile getirdi.

Superjob anketine katılan işverenlerin yüzde 76 ile büyük çoğunluğunun dört günlük çalışma haftası fikrine sıcak bakmadığı gözlemlenirken, diğer yüzde 12’si ise dört günlük çalışma formatını benimsediğini, ancak bu formatı kabul edilemez bulduklarını söyledi. Öte yandan görüşü alınan işverenlerin yüzde biri, böyle bir rejimi uygulamaya koyduğunu vurguladı.

Ankete katılanların yüzde 63’ü, beş günlük çalışma haftasında olduğu gibi, dört iş gününde de yaklaşık aynı miktarda işi tamamlayabileceklerine inanırken, yüzde 24 ise kısalan mesai günleri içerisinde işleriyle yeterli sürede baş edemeyeceğini düşünüyor.

İlk kez, gelecekte dört günlük bir çalışma haftası getirme olasılığı, 2019 yılında Başbakanlık görevini yürüten Dmitry Medvedev tarafından ortaya atılmıştı. 2021’nin şubat ayında bu arzusunu yineleyen şimdiki Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, salgının dört günlük çalışma haftası fikrini yeniden canlandırdığını, fakat bunun ekonominin gelişimine zarar verecek şekilde olmaması gerektiğini belirtmişti.

Ülkede 4 günlük çalışma haftası koşullarını inceleyen Rusya Çalışma Bakanlığı, bu projenin olumlu ancak riskli olduğunu savunmuş, çalışma haftasının azaltılmasının işçilik ve üretim maliyetlerinde artışa yol açabileceğini, diğer yandan iş verimliliğinin artırılmasına yardımcı olabileceğini vurgulamıştı. Bakanlık ayrıca, dört günlük çalışma haftası projesinin başlatılması için Rusya’da gerekli ön koşulların ve makul önerilerin henüz yaratılmadığını da kaydetmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Türkiye’den Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 77 arttı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre, bu yılın ilk yarısında Türkiye'den Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 77 artarak 291 milyon...

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...