29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Yerel Her beş Rustan biri yazlık ev satın almayı planlıyor

Her beş Rustan biri yazlık ev satın almayı planlıyor

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bank’ın temmuz ayı anketinin sonuçlarına göre, Rusların yaklaşık yarısının şehir dışında müstakil evi olduğu kaydedilirken, Rusların beşte birinin de  şehir dışında yazlık ev almak istediği gözlemlendi.

Katılanların yüzde 32’sinin şehir dışında küçük bir müstakil evi olduğunu belirttiği ankette, yazlık evi olan vatandaşların yüzde 38 ile en çok Moskova ve Moskova bölgesinde yaşadığı kaydedilirken, en az yazlığa sahip olanların da yüzde 18 ile Kuzey Kafkasya’da yaşadığı ifade edildi.

Şehir dışında sahip olunan müstakil evin avantajlarını işaretleyen Rusların yüzde 88’i doğa ve temiz havada yaşamanın önemini vurgularken, yüzde 69’u müstakil evin şehrin gürültülü yaşamına ara verme fırsatı olduğunu, yüzde 45 ‘i daha geniş yaşam alanı avantajını, yüzde 33’ü de çocukları için daha sağlıklı yaşam koşulu olduğunu belirtti.

Şehir dışındaki müstakil evleri dezavantajları hakkında yanıt veren Rusların yüzde 56’sı şehirden uzaklık ve yoldaki rahatsızlıktan yakınırken, yüzde 54’ü müstakil evinin yer aldığı bölgede az gelişmiş altyapının bir dezavantaj olduğunu ifade etti.

Katılımcıların yüzde 35’i, müstakil evin yüksek bakım maliyetinden şikayet ederken, yüzde 33’ü sürekli bahçe ile ilgilenmenin gerekliliğinin, yüzde 28’i de yıl boyunca evi çok az ziyaret etmesinin bir dezavantaj olduğunu vurguladı.

Yakın zamanda Rusya’nın en büyük kamu bankası Sberbank, Ocak-Mayıs 2021 döneminde Rusya’da müstakil evler için verilen konut kredilerinin 3,5 kat arttığını bildirmişti.

Sberbank iştirakı Domclick tarafından yapılan araştırmada, Rusya’da geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla müstakil evler için verilen konut kredilerinin 3,5 kattan daha fazla arttığı, verilen kredilerin 2 bin 500’e ulaştığı kaydedildi.

Bu yılın mart ayı sonunda Rusya Maliye Bakanlığı, özellikle müstakil eve sahip olmak isteyen çocuklu aileleri ilgilendiren Aile Konut Kredisi programını genişleterek tekrar düzenlediğini açıklamıştı.

Genişletilmiş programa göre, Rusya’da müstakil eve sahip olmak isteyen çocuklu aileler, evlerinin inşaatında kullanabilecekleri Aile Konut Kredisi adı altında en fazla yüzde 6 yıllık faiz oranlarıyla inşaat kredisi alabiliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...