29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Yerel Haziran ayında Soçi'deki dairelere taleplerde rekor düşüş

Haziran ayında Soçi’deki dairelere taleplerde rekor düşüş

Nedvex inşaat şirketi Genel Müdürü Yulia Galimova, bu yılın haziran ayında Soçi’deki yeni konut piyasasına olan taleplerde yüksek fiyatlar nedeniyle nisan ayına göre yüzde 70 oranlarında rekor düşüş meydana geldiğini belirtti.

“Soçi’nin yeni konut piyasasında gerçekleştirilen işlem sayısı düşmeye devam ediyor. Haziran ayındaki düşüş oranı mayısa göre yüzde 20, nisan ayına göre ise yüzde 70 ile rekor seviyede. Haziran göstergeleri kritik seviyede” diyen Galimova, yeni konut taleplerindeki düşüşün ana nedeninin yüksek konut fiyatları olduğunu vurguladı.

Galimova, nisan ayında Soçi’de bin 981 yeni konut anlaşması imzalandığını belirtirken, mayıs ayında işlem sayısının 810’a, haziran ayında ise 655’e düştüğünü, taleplerdeki düşüşün devam edeceğini beklediklerini de ifade etti.

Tweed Emlak Ajansının Genel Müdürü Irina Mogilatova TASS’a yaptığı açıklamada, 2020 sonbaharından bu yana Soçi‘deki emlak fiyatlarının en az yüzde 150 arttığını ve tatil beldesindeki konutların fiyatlarının pandemi nedeniyle artan talep nedeniyle zirveye ulaştığını söyledi. Tatil beldesinde lüks olmayan konutların metrekare başına 180 bin rubleden başladığını vurgulayan Mogilatova, daha lüks (business class) konutlarda ortalamanın metrekare başına 400 bin ruble,en lüks (elite) dairelerin ortalama metrekare fiyatlarının da 1,2 milyon ruble olduğunu sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...