29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Yerel Rus hükümetinden pasaport mevzuatında yenilik

Rus hükümetinden pasaport mevzuatında yenilik

Rusya Hükümeti, ülkede süresi geçmeye yakın ve değiştirilmesi gereken pasaportların geçerlilik süresini 90 güne kadar uzatacak.

Bakanlar Kurulu Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’in imzasıyla 20 ila 45 yaşına ulaşıldığında değiştirilmesi gereken yurtiçi pasaportlarının geçerlilik süresinin 90 güne uzatılmasına dair kararname imzalandığı ifade edildi.

Mevcut kurallara göre Rus vatandaşının 20 veya 45 yaşına geldiğinde sahip olduğu yurtiçi pasaportunun otomatik olarak geçersiz hale geldiğine işaret edilen açıklamada, derhal değiştirilmesi gereken pasaportun 10 ila 30 gün içerisinde yenilendiği, bu süre zarfında bireylere geçici kimlik belgesi verildiği belirtildi.

Yeni kararnamenin, geçici kimlik kartının banka işlemlerinde veya elektronik devlet hizmetlerinde kullanılamaması nedeniyle zor durumda kalan vatandaşları bu tür sıkıntılardan kurtaracağı bildirilen açıklamada, geçerlilik süresi dolan pasaportlar için ek olarak 90 gün geçerlilik süresi verildiği, aynı zamanda 14 yaşını doldurmuş vatandaşlar için daha önce 30 gün olan pasaport başvuru sürelerinin de 90 güne çıkarıldığı vurgulandı.

Rus hükümeti, aynı zamanda yurtiçi pasaport başvuru süreçlerini de en fazla 10 iş gününden en fazla 5 iş gününe düşürdü.

Buna göre daha önce başvurunun ikamet edilen yerde sunulması halinde 10 iş günü sonrasında alınan yeni pasaportlar artık nerede başvurulduğuna bakılmaksızın 5 iş gününde verilecek.

Hükümet tarafından onaylanan değişiklik, 1 Temmuz 2022’den itibaren yürürlüğe girecek. 

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...