spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRus bankaları mikrofinans kuruluşlarını işinden ediyor

Rus bankaları mikrofinans kuruluşlarını işinden ediyor

Pandemiyle birlikte oluşan ekonomik krizde tüketici kredilerine duyulan ihtiyacı gören Rus bankaları, daha önce mikrofinans kuruluşlarının sunduğu mikro kredi hizmetlerini artırmaya başladı.

Bankalarda maaş kartı bulunanlar için maaş dönemleri arasında verilen tüketici kredilerine artan taleplerle birlikte Rus bankaları, 30 bin rubleye kadar tüketici avans kredisi hizmetlerini giderek yaygınlaştırmaya başlarken, bu yılın mayıs ayında Sberbank’ın maaş kartına sahip olan banka müşterilerine sunduğu “maaş öncesi” adı altında nakit avans hizmetinin 100 bin kişi tarafından kullanıldığı, toplam nakit avans hacimlerinin ise bir milyar rubleyi aştığı belirtildi.

Diğer bankaların da benzer programları olduğunu belirten MIR Ödeme Sistemi İcra Kurulu Başkanı Elman Mekhtiyev, “Bankalar maaş öncesi kredi (Payday Loan) ürünlerinde kısa vade ve düşük faiz oranları sunabiliyor. Müşteriler banka üzerinden maaşlarını aldığı için bankanın riski minimum seviyede. Bu yüzden avans kredisi alanlar banka için en iyi borçlu niteliği taşıyor” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, yakın zamanda banka kredilerine alternatif olan ve aynı zamanda dar gelirli müşteriler için kolay ve hızlı nakit çözümleri sağlayan mikro kredilerin daha küçük ölçekli mikrofinans kurumları tarafından verildiğini ifade ederek, bankaların bu işe el atmasıyla mikrofinans kurumlarının ekmeğini elinden aldığını da vurguladı.

Bu yılın haziran ayında Rus bankaları 1,7 milyon nakit kredi vererek rekor kırarken, verilen kredi sayılarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 53 daha fazla olduğu da ifade edildi.

Haziran ayında Rus bankalarının verdiği tüketici kredileri sayıları, 1991’den bu yana ülkenin bankacılık sektörünün tüm tarihinde mutlak bir rekor olarak tarihe geçti.

Rusya’da 2021’in ilk yarısında verilen tüketici kredileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 daha fazla olurken, verilen kredi sayılarının da 9 milyona ulaştığı kaydedildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img