29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Ekonomi Hızlı Ödeme Sistemi’ni kullanan KOBİ’lerden alınan komisyonların geri ödemesine başlanıyor

Hızlı Ödeme Sistemi’ni kullanan KOBİ’lerden alınan komisyonların geri ödemesine başlanıyor

Rusya hükümeti, mal ve hizmetlerde Hızlı Ödeme Sistemi’ni (SBP) kullanan küçük ve orta ölçekli işletmelerden (KOBİ) bankalar tarafından alınan komisyonun geri ödenmesi için federal bütçeden kaynak ayırıyor.

Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov tarafından yapılan açıklamada, KOBİ’lerin Hızlı Ödeme Sistemi üzerinden yaptığı satışlarda çalıştıkları bankalar tarafından alınan komisyonların geri ödenmesine başlanacağını, geri ödenecek paranın doğrudan işletmelerin hesaplarına gideceğini açıkladı.

Rusya Merkez Bankası tarafından oluşturulan Hızlı Ödeme Sistemi üzerinden yapılan işlemlerden alınan komisyon oranlarının yüzde 0,7’sinden fazla olmayacağına vurgu yapan Reshetnikov, “Bu destekler için bankalara aylık sübvansiyon sağlanacak. 20 günde bir bakanlığımız KOBİ’lerin SBP işlemleri hakkında gelen bilgileri kontrol edecek ve bankalara havale yapacak. Bankalar da 5 gün içerisinde KOBİ’lere geri ödemesi gereken komisyon ücretleri ödemek zorunda” diye konuştu.

Ekonomik Kalkınma Bakanı Reshetnikov, bakanlığın bu hafta programa katılmayı planlayan bankalardan başvuru toplamaya başlayacağını da sözlerine ekledi.

Promsvyazbank Dijital İş Direktörlüğü Başkan Yardımcısı Aleksandr Chernoshchekin, KOBİ’ler için sağlanan bu desteğin işletmelerin hizmet satın alma ve POS terminali bakımından önemli ölçüde tasarruf etmesine olanak tanıdığını açıkladı.

SBP üzerinden işlemlerden alınan komisyonların hızlı bir şekilde geri ödenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Chernoshchekin, bu hizmetin rahatlığının müşteri sadakatini de artıracağını belirtti.

Otkritie Bank Satın Alma Departmanı Başkan Yardımcısı Aleksandr Dynin’e göre, pandemide birçok küçük ve orta ölçekli işletmenin hala yeni bir hükümet desteğine ihtiyacı olduğunun altını çizerken, bu desteğin SBP’ye olan ticari ilgiyi artıracağını da vurguladı.

5 Haziran’da St. Petersburg’da düzenlenen 24. Uluslararası Ekonomik Forumu’na katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, küçük ve orta ölçekli işletmelere değindiği konuşmasında, Rusya’daki bankaların bu yılın sonuna kadar ödemelerde Hızlı Ödeme Sistemi’ni kullanan KOBİ’lerden alınan komisyonları geri ödemesini istemişti.

Rusya Merkez Bankası tarafından yaratılan Hızlı Ödeme Sistemi’ni ülkedeki 81 bin KOBİ’nin kullandığı, bu sistem üzerinden 195 Rus bankasının çalıştığı ve 50’sinin de KOBİ’lere hizmet verdiği biliniyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...

Rosstat, Rusların reel gelirlerinde büyüme bildirdi

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, Rusların harcanabilir reel gelirlerinin bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 6,8 arttığını bildirdi.Rusya'da...