29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da KOBİ'lerin ROSSETI ihalelerindeki payı yüzde 70'e ulaştı

Rusya’da KOBİ’lerin ROSSETI ihalelerindeki payı yüzde 70’e ulaştı

Rusya’da küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) ürettiği ürün ve hizmetlerin ülkenin ulusal elektrik şebekesi olan ROSSETI’nin kamu alımlarındaki payının yüzde 70 oranlarına ulaştığı açıklandı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, ROSSETI’nin satın alımlarında KOBİ’lerin oranının yüzde 70’e ulaştığı, geçen yıl boyunca KOBİ’lerle yapılan toplam sözleşme hacimlerinin yaklaşık yüzde 13 oranında arttığı bildirildi.

Ulusal elektrik şebekesinin kamu alımlarında KOBİ’lerin payının 2015 yılına kıyasla 2 kattan fazla arttığı da vurgulanan açıklamada, 2015 yılından bu yana KOBİ’lerin ROSSETI’den 1,2 trilyon ruble sipariş aldığı belirtildi.

Şirketin açıklamalarında aynı zamanda şu ifadelere yer verildi:

Ulusal elektrik şebekesi ROSSETI’nin küçük ve orta ölçekli işletmelerle çalışması, kurumun  çeşitli sorunları çözmesine olanak tanırken aynı zamanda ithalatın payını azaltmayı ve yerel üreticilerin gelişmesini teşvik etmektedir.

Daha önce Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, devlete ait şirketlerin KOBİ’lere destek amacıyla kamu alımlarında daha fazla imtiyaz tanınması ve kamu ihalelerine katılacak KOBİ’lerin oranının yüzde 25’e çıkarılması talimatı vermişti.

Haziran ayında Rusya Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi (MSP) Başkanı Aleksandr Isayevich, ülkedeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin kazandığı her beş rublenin bir rublesini Rusya devlet bütçesine verdiğini ifade etmiş, bu işletmelerin ekonomiye katkılarından dolayı her türlü saygıya layık olduklarını vurgulamıştı.

Rusya Federal Anti Tekel Servisi (FAS) Hukuk Departmanı Başkanı Artem Molchanov, KOBİ’lerin katılımıyla düzenlenen devlet ve belediye ihalelerinde küçük işletmelerin payının yüzde 31’e ulaştığını belirterek, bu göstergelerin 2017 yılından itibaren iki katı arttığını açıklamıştı.

Molchanov konu hakkında yaptığı açıklamada, “Üç yıl önce Rusya Devlet Başkanı Putin, küçük ve orta ölçekli işletmelerin payını ikiye katlayarak ülke genelinde yüzde 31’e çıkarmak gibi çok iddialı bir görev vermişti. Göstergeler, verilen görevi yerine getirdiğimizi gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...