30 Kasım 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya'da geçici oturma izinleri (RVP) tarihe karışabilir

Rusya’da geçici oturma izinleri (RVP) tarihe karışabilir

Rusya İçişleri Bakanlığı, ülkedeki yabancılara verilen üç yıllık geçici oturma izninin (RVP) iptal edilmesini öneren yasa tasarısını Rus hükümetine sundu.

Bakanlık resmi internet sayfasında yayınlanan belgeye göre göçmen mevzuatında değişikliği öngören yeni yasa tasarısı, RVP’yi iptal ederken, yabancılar için 3 yeni oturum seçeneği içeriyor.

  • Kısa süreli oturum (Bir takvim yılında en fazla 90 günlük oturum izni)
  • Uzun süreli oturum izni (Kalıcı oturma izni almadan bir takvim yılı boyunca toplam 90 günden fazla oturma izni)
  • Süresiz Kalıcı Oturma İzni (süresiz VNJ)

İçişleri Bakanlığı, aynı zamanda elinde oturum izin belgesi bulunan yabancılara Rusya’dan ayrılmadan kalış amaçlarını değiştirme fırsatı vermeyi düşünüyor.

Hükümete sunulan yeni yasa tasarısında, Rusya’da göçmenlerin oturma ve çalışma faaliyetlerini düzenleyecek göçmen kayıt sistemi ve elektronik işveren kayıt sistemi  yenilikleri de bulunuyor.

Göç politikasındaki yeni düzenlemelerdeki amacın, Rusya’nın çıkarlarına uygun bir göçmenlik mevzuatı oluşturulmasını sağlamak olduğu vurgulanan İçişleri Bakanlığı açıklamasında, Reformun mevcut göç kurallarının yeterince açık ve birleşik olmaması nedeniyle hazırlandığı vurgulandı.

Patent alarak Rusya sınırlarında çalışabilen göçmenler için ise elektronik veri taşıyıcılı tek bir kimlik uygulaması getirmeyi planlayan bakanlık, hazırladığı yeni yasa tasarısında patentlerin geçerlilik süresini 10 yıl olarak belirledi.

Yeni yasaya göre göçmen işçiler, bu yeni belgeyi elde etmek için parmak izi uygulamasının yanında bulaşıcı hastalıklar, HIV ve uyuşturucu bağımlılığı testlerinden geçirilecek.

Göçmenler sadakat anlaşması imzalayacak

Daha önce Rusya nitelikli göçmen yasası mevzuatlarını güncellediğini açıklayan İçişleri Bakanlığı, göçmenlerin ülkeye girişlerinde itibaren Rusya Federasyonu tarafından uygulanacak işgücü faaliyeti, kalış koşulları, sağlık tedbirleri ve kısıtlamalarla ilgili kurallara uyulmasını içeren sadakat anlaşmasını yurtdışından ülkeye giren her göçmenin kabul edip imzalamasını isteyeceğini duyurmuştu.

İçişleri Bakanlığı, Rusya’ya gelen her göçmenin bu sadakat anlaşmasını imzalayarak ülkede belirlenen kurallara uymayı, yaşayacağı ve çalışacağı ülkenin vatandaşlarına zarar vermemeyi kabul ettiği anlamına geleceğini açıkladı.

Rusya’da federal ve yerel yönetimler tarafından getirilen kural ve kısıtlamalara uymayan göçmenlerin cezalandırılacağını belirten İçişleri Bakanlığı yetkilileri, bu anlaşmayla her göçmenin sorumluluğu kendi üzerine alacağını bildirdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...