29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Gündem ATOR, ilk organize turistin 22 Haziran'da Türkiye'ye gidebileceğini açıkladı

ATOR, ilk organize turistin 22 Haziran’da Türkiye’ye gidebileceğini açıkladı

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Genel Müdürü Maya Lomidze, tur operatörleri tarafından organize Rus turistlerin 22 Haziran’da Türkiye’ye gidebileceğini söyledi.

Türkiye’ye bu yıl 7 milyondan fazla Rus gidebilir

Rus tur operatörleri, Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından verilen kararla Türkiye’ye uçuşların 22 Haziran itibariyle açılmasıyla yaz aylarında Rusların en popüler yurtdışı destinasyonu olan Türkiye tatilleri için yüksek talep bekliyor.

“Bu zamana kadar Türkiye’nin kapalı olması ve Mısır’a yapılacak charter uçuşlarının henüz netleşmemesi ile Rusya’nın güneyindeki en iyi otellerde odaların tümü şimdiden rezerve edildi” diyen Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) Başkanı Andey İgnatyev, Türkiye’de epidemiyolojik durumun istikrarını korumasıyla bu yıl Türkiye’ye 7 milyondan fazla Rus turistin gidebileceğini söyledi.

“Uçuşlara kapatılan Nisan-Haziran döneminde Türkiye’ye gidemeyen 1,5 milyon Rus turist, Türkiye’den yine de vazgeçmemişti. Daha önce planladıkların tatillerini temmuz ve ağustosa erteleyenlerin gideceği kesin. Rusya’nın güneyinde yer yok. Mısır uçuşları net değil. Kırım ve Soçi’de ağustos ayına kadar yer sıkıntısı var…Türkiye’de salgın durumu izin verirse Türkiye bu yıl 7 milyon Rus turisti ağırlayabilir” diyen İgnatyev’e göre daha mütevazi tahminler yürüten ATOR Başkanı Maya Lomidze, şu an için net bir tahmin veremediklerini vurgulayarak, “Herşey uçuş sıklığı ve charter sayılarına bağlı. Bu konuda henüz tam bir netlik yok. Bu durum netleşince potansiyel turist sayısını hesaplayabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Intourist 22 Haziran’da Türkiye’ye ilk Rus turist kafilesini göndermeye başlıyor

Rusya’da faaliyet gösteren en büyük tur operatörlerinden olan Intourist, 22 Haziran’da Kazan’dan Antalya’ya seferlerin başlayacağını duyurdu.

Kazan’dan sonra 23 Haziran’dan itibaren Moskova’dan uçuşların düzenleneceğini, daha sonra da Yekaterinburg, Ufa, Nizhny Novgorod ve Mineralnye Vody’nin programa katılacağını belirten şirket yetkilileri, Intourist’in 22 Haziran Salı günü itibariyle ilk Rus turist kafilesini Türkiye’ye göndermeye hazır olduğunu açıkladı.

Rusya’daki diğer büyük tur operatörü Tez Tour Basın Servisi tarafından TASS haber ajansına yapılan açıklamada, Türkiye destinasyonuna ilk uçuşlar için çok yoğun talep bekledikleri belirtilirken, kısıtlamaların kaldırılması sonrası yaşanacak yoğunluğun geçtiğimiz yılın yaz ayındaki duruma benzeyeceği ifade edildi.

Tur operatörü TUI Rusya Basın Servisi, Türkiye’nin geleneksel olarak çocuklu aileler arasında yüksek talep gördüğünü, Türk otellerinin her yaştan misafir için gerekli tüm altyapıya sahip olduğu için vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

22 Haziran’dan itibaren Türkiye ile uçuşların tamamen başlatılması sayesinde tur operatörlerinin tatili iptal olan Rus turistlere karşı yükümlülüklerini yerine getirebileceğini ve oluşan borç yükünü azaltacağını bildirdi.

Türkiye’de birçok noktaya tur düzenleyen diğer büyük turizm acentesi Anex Tour, uçuşların başladığı ilk günden itibaren Türkiye’ye yüksek bir talep beklediklerini belirterek, şu an bu yöndeki rezervasyonların çoğunun kısıtlamalarda bir ya da birden fazla ertelenen tatil paketleri olduğunu da vurguladı.

Antalya uçuşlarını Red Wings havayolu şirketi ile düzenleyen Intourist temsilcileri, Antalya’ya gitmek için binlerce Rus turistin tatil paketlerini inatla iptal etmediğini, Türkiye’nin uçuşlara açılmasını beklediğini söylerken bu nedenle tur operatörlerinin organizasyona karar verir vermez yüzlerce turistin Türkiye tatiline çıkmaya hazır olduğunu açıkladı.

Daha önce Moskova’dan 22 Haziran uçuşlu tur paketine sahip olan turistlerin herhangi bir ücret talep etmeden 23 Haziran’da düzenlenecek uçuşlara yönlendirileceğini belirten Intourist yetkilileri,  Soçi ve Kırım tatil beldelerinde Haziran ve Temmuz ayları için yer olmadığını da doğruladı.

Türkiye’ye tatil paketi sunan tur operatörlerine hizmet veren Azur Air’in Moskova ve diğer Rus şehirlerinden gerçekleştireceği uçak seferlerinin bir kaç gün içinde açıklanması bekleniyor.

Türkiye’ye tatile gideceklere uyarı

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Türkiye’de tatil yapmak isteyen Rus vatandaşlarını ülkede uygulanan sağlık tedbirleri konusunda uyararak, Türkiye’nin ziyaretçi kabul ederken bazı şartları olduğunu da hatırlattı.

Buna göre Türkiye’ye gitmeyi planlayan Rus vatandaşları eğer COVID-19 aşısı olmamış ve bu hastalığa daha önce yakalanmamışsa, uçuş öncesi son 72 saat içinde yaptırdığı PCR testini yanında bulundurması gerekecek. 6 yaşından küçük çocuklar bu kuraldan muaf tutuluyor.

Türkiye, daha önce coronavirüse yakalanmış Rus vatandaşlarını, yanında yeterli antikor varlığını kanıtlayan resmi belgeyi bulundurması şartıyla kabul ediyor.

ATOR ayrıca, Sputnik V’nin her iki bileşenini de alan ve aşı sertifikasına sahip olan Rus turistlerin Türkiye’deki havalimanlarında PCR testine girmesine gerek duyulmadığını da ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...