27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem Cenevre'deki Putin-Biden zirvesi sona erdi

Cenevre’deki Putin-Biden zirvesi sona erdi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında İsviçre’nin Cenevre kentindeki zirve sona erdi.

Leman Gölü (Cenevre Gölü) kıyısındaki Parc de La Grange villasında TSİ 14.40 sularında başlayan zirve, yaklaşık 4 saat sürdü.

Biden ve Putin arasında 2 saat süren görüşmenin ardından taraflar 15 dakika ara verdi. Ardından her iki ülkenin dışişleri bakanlarının da katılımıyla heyetler arası görüşmelere geçildi.

Neredeyse tüm dünyanın dikkatle izlediği ve TSİ 18.30’da biten zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, Biden ile görüşmelerinin olumlu geçtiğini belirterek, müzakerelerin seviyeli bir şekilde sürdürüldüğünü ifade etti.

“Rus-Amerikan ilişkilerinde çok fazla birikmiş konu olduğunu fark ettik” diyen Putin, “Bana göre hem Amerikan tarafının hem de bizim çözüm aramaya kararlı olduğunu gördük” ifadelerini kullandı.

ABD “dost olmayan ülkeler” listesinden çıkarılacak mı?

Putin ayrıca Moskova ve Washington’un dışişleri bakanlıkları üzerinden tüm diplomatik işbirliklerinin başlatılmasına ilişkin istişarelere başlaması konusunda anlaştıklarını söyledi.

Aynı zamanda iki ülke büyükelçiliklerin çalışmalarına geri döneceklerini söyleyen Rus lider, “Ne zaman döner. Yarın mı, haftaya mı. Bu artık teknik bir konu… Ama artık çalışmaya başlayacaklar” diye konuştu.

ABD Rusya ilişkilerinin geleceği

Putin Rusya ve ABD ilişkilerinin geleceği hakkındaki soruya verdiği yanıtta, “ Tolstoy’un bir sözü var. “Hayatta mutluluk yoktur, sadece onun kıvılcımı vardır. Onun kıymetini bilin” der.  Biz bir aile güveni seviyesinde bir güven görmedik. Ama güvenin kıvılcımlarını bugün gördüğümüzü sanıyorum” ifadelerini kullandı.

Katil konusu

Basın toplantısında Joe Biden’ın Putin’i katil olarak nitelendirmesi konusu hakkındaki soruyu cevaplayan Putin, Biden’ın bu açıklamaları sonrasında kendisini aradığını itiraf ederek. “Sert ifadelere gelince… Bu olaydan sonra Sayın Biden beni aradı. Durumu açıkladı. Aynı zamanda görüşmeyi teklif etti. Zaten bu zirve de Biden’ın çabaları sayesinde gerçekleşti” dedi.

Kırmızı çizgi meselesi

Rusya’nın çoğu zaman dile getirdiği kırmızı çizgisi hakkında gazetecilerin  sorusunu gülümseyerek yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı, “ Biden ile görüşmemizde sınırları çizecek kadar uzağa gitmedik” açıklamasını yaptı.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...