12 Haziran 2021
Ana Sayfa Ekonomi Yandex, supermarket zinciri Azbuka Vkusa’yı satın alabilir

Yandex, supermarket zinciri Azbuka Vkusa’yı satın alabilir

Rusya’da iş dünyasından haberleri ile tanınan The Bell, teknoloji devi Yandex’in market zinciri Azbuka Vkusa’yı 20 milyar rubleye satın alabileceğini bildirdi.

Finans sektöründen kaynaklara dayandırılan habere göre üst gelirli kitlelere hitap eden Azbuka Vkusa’nın, Yandex’in lüks segment ürünleri satışı ve dağıtımını sağlayan Yandeks.Lavka şirketi birleştirilmek istendiği açıklanırken, böyle bir anlaşmanın Yandex’in uzun vadede satın alma maliyetlerini düşürmesine yardımcı olacağı ifade edildi.

Moskova, Moskova bölgesi ve St. Petersburg’da 173 mağazaya sahip olan Azbuka Vkusa’nın 2019 sonundaki geliri 65,4 milyar ruble olarak gerçekleşmiş, geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında ise geliri yıllık yüzde 20 artışla 54,48 milyar rubleye ulaşmıştı.

Azbuka Vkusa yetkilileri tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapılmazken, şirketin hissedarları da yorum yapmayı reddetti.

Şirketin kurucusu Maksim Koshcheenko’nun ortağı Oleg Lytkin ile birlikte yüzde 42,6’sına sahip olduğu Azbuka Vkusa market zincirinin yüzde 41,1 ‘lik hissesi de İngiliz Futbol kulübü Chelsea’nin sahibi Rus milyarder Roman Abramoviç’in Rusya’daki yatırım şirketi Millhouse’a ait.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...