12 Haziran 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'nın ilk çeyrekte bütçe gelirleri, harcamalarını aştı

Rusya’nın ilk çeyrekte bütçe gelirleri, harcamalarını aştı

Pandemiden dolayı sürekli olarak azalan Rusya’nın federal bütçesinin bu yılın ilk çeyreğinde sağladığı gelirler, yapılan harcamaları aştı.

Rusya Federasyonu hükümetinin olağan federal bütçe uygulanması toplantısı için hazırladığı raporda, 2021 yılının ilk çeyreği federal hazine gelirlerinin neredeyse 5,3 trilyon ruble olduğu, hazine giderlerinin ise 5 trilyon rublenin biraz üzerinde kaldığı belirtildi.

Hükümet Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, bu yılın ilk çeyreğinde federal bütçe gelirlerinin 5 trilyon 300 milyon ruble olduğu belirtilirken, bütçeden yapılan harcamaların ise 5 trilyon 130 milyon ruble olarak kaydedildiği ifade edildi.

Rusya hükümeti tarafından onaylanan bütçe planlamasına göre, 2021 deki federal hazine gelirlerinin toplam hacmi yaklaşık 18,8 trilyon ruble olarak belirlenirken, bütçe giderlerinin ise 21,5 trilyon ruble düzeyinde olacağı planlanıyor. Federal bütçede oluşacak bütçe açığının da 2,7 trilyon ruble olarak meydana geleceği tahmin ediliyor.

12 Mayıs’ta Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, meclisin alt kanadı Devlet Duma’sında hükümetin yıllık raporunu sunarken yaptığı açıklamada, yaptığı konuşmada, pandemi nedeniyle Rusya hükümetinin vatandaşlara destek amacıyla bütçeden 2,5 trilyon rubleden fazla kaynak aktardığını ifade etmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...