12 Haziran 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da büyük ve orta ölçekli işletmelerin karamsarlığı beş yılın en düşük seviyesine...

Rusya’da büyük ve orta ölçekli işletmelerin karamsarlığı beş yılın en düşük seviyesine geriledi

Muhasebe, denetim ve vergi yönetimi danışmanlığı hizmeti sunan uluslararası Deloitte şirketinin yaptığı anketin sonuçları, Rusya’nın önde gelen büyük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomi hakkındaki karamsarlıklarının 2015 yılından bu yana en düşük seviyeye gerilediğini gösterdi.

Ankete katılanların yarısından fazlasının Rusya ekonomisi hakkında iyimser görüş bildirdiği belirtilirken, katılımcıların esas olarak büyük işletmeleri kapsadığı ve Rusya’da krizin küçük ve orta ölçekli işletmeleri diğerlerinden daha fazla etkilediği de vurgulandı.

Deloitte anketi sonuçları, Rusya’nın önde gelen büyük ve orta ölçekli işletmeleri arasındaki karamsarlığın 2021 yılının ilk yarısında yüzde 4 seviyesine düştüğünü kaydederken, Rusya ekonomisi hakkında olumsuz fikri olanların oranının da 2015’in başından bu yana en düşük seviyelere ulaştığı gözlemlendi.

Rusya’daki büyük ve orta ölçekli şirketlerin yöneticilerinin yüzde 56’sı Rusya ekonomisinin olumlu bir performans gösterdiğini belirtirken, geçtiğimiz kış bu oranlar yüzde 46 seviyelerinde kaydedilmişti.

Hazırlanan anketi değerlendiren şirket uzmanlarının RBK’ya yaptığı açıklamada, Rusya’daki işletmelerin ülke ekonomisinin kalkınması konusunda büyük ölçüde iyimser olduğunu vurgularken, birçok şirket temsilcisinin işletme gelirlerinin kriz öncesi seviyelere döndüğünü ifade ettiğini ve gelişen iş hacimleri sayesinde yeni personel alımlarına başladıklarını ifade etti.

Birçok büyük ve orta ölçekli şirketin pandemini neden olduğu krizin atlatıldığından emin olduğunu gözlemleyen Deloitte uzmanları, ankete katılanların yüzde 82’sinin 2021’in ilk yarısında gelirlerinde artış beklediklerini paylaştı.

2020’nin ikinci yarısında gelirlerinde artış bekleyen şirketlerin yüzde 40 olduğunu hatırlatan uzmanlar, şu an şirketlerin yüzde 65’inin gelirlerinin krizden önceki seviyeye döndüğünü ve hatta geçtiğini belirttiğini, katılımcıların yüzde 49’unun da faaliyet karında artış beklediğini tahmin ettiğini ekledi.

Öte yandan Deloitte tarafından yapılan anketler, Rusya’daki büyük ve orta ölçekli şirketlerin bu yıl en çok jeopolitik dengelerden ve dövizde yaşanacak dalgalanmalardan koktuğunu da gösterdi.

Katılımcıların yüzde 53’ü Rusya ekonomisi hakkında olumlu tahminleri olmasına rağmen dış baskılar ve jeopolitik dengesizlikler nedeniyle para biriminde yaşanabilecek dalgalanmalardan dolayı tedirgin olduğunu vurguladı.

Jeopolitik korkuların geçtiğimiz yıl yapılan ankette şirketlerin sadece yüzde 23’ü tarafından paylaşıldığına işaret eden uzmanlar, 2021 yılında büyük ve orta ölçekli şirketlerin yüzde 50’sini en çok tedirgin eden konunun arz ve talep dengesizliği olduğu ifade edildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...