13 Haziran 2021
Ana Sayfa Yerel Okroşka için gerekli gıda ürünlerinde ortalama fatura yüzde 10 arttı

Okroşka için gerekli gıda ürünlerinde ortalama fatura yüzde 10 arttı

Rusya’da soğuk çorba olarak bilinen ve Türklerin “Rus cacığı” olarak nitelendirdiği okroşka’nın hazırlanmasında kullanılan gıda ürünlerinde ortalama fatura oranları yüzde 10 artış gösterdi.

Rusya’da perakende sektöründe günlük 44 milyondan fazla alışveriş faturasının analiz eden IT şirketi Platforms OFD tarafından hazırlanan Fatura Endeksi’ne göre, Rusların geleneksel yazlık çorbası okroşka malzemelerinde meydana gelen fiyat artışlarının bir önceki yıla göre yüzde 10 daha yüksek olduğu kaydedildi.

Dört kişilik okroşka tarifinde kullanılan malzemelerin toplam ortalama fiyatı 524 rubleyi bulurken, kvas yerine kefirle yapılan tarifte ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 8 fiyat artışı gözlemlendiği ve kefirli okroşkanın ortalama 514 rubleye mal olduğu açıklandı.

Rusya’daki restoranların bir porsiyon okroşka çorbası için bu yılın haziran ayı itibariyle ortalama 103 ruble harcadığı görülen raporda, bu rakamın geçtiğimiz yıla göre yüzde 5 daha yüksek olduğu, restoranlardaki çorba siparişlerinin ise bu dönemde yüzde 508 oranlarında yükseldiği vurgulandı.

Fatura Endeksi’ni hazırlayan uzmanlar, Yaz aylarında tercih edilen Rus çorbasının hazırlanması için gerekli malzemelerin fiyatlarındaki artışın Mayıs-Haziran aylarında gözlemlendiğini, marketlerin meyve ve sebze ithalatındaki durumun çorbada kullanılan malzemelerin fiyatlarını etkilediğini belirtti.

Uzmanlar, haziran ayı itibariyle okroşka çorbası için gerekli malzemelerin fiyatlarını ve artış oranlarını şu şekilde belirledi:

–        1 kg patates- 63 ruble (yıllık fiyat artışı yüzde 21)

–        1 litre kvas- 53 ruble (yıllık artış yüzde 23)

–         Sosis 300 g – 213 ruble (yıllık artış yüzde 3)

–        Yeşil soğan (demet) 55 ruble (yıllık artış yüzde 28 artış)

–        1 kg salatalık- 103 ruble (yıllık artış yüzde 10)

–        1 kg turp- 96 ruble (yıllık artış yüzde 1)

–        Ekşi krema (Smetana) 250 g- 54 ruble (yıllık düşüş eksi yüzde 8)

–        Dereotu (demet)- 33,5 ruble (yıllık artış yüzde 34)

–        10 adet yumurta- 75,5 ruble (yıllık artış yüzde 35)

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...