12 Haziran 2021
Ana Sayfa Gündem Gürcistan üzerinden karayolu ile Rusya'ya dönüş

Gürcistan üzerinden karayolu ile Rusya’ya dönüş

Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Valery Tikhonov, Türkiye’deki Rus diplomatların, Rus vatandaşlarının ülkelerine geri dönmelerine nasıl yardım ettiğini açıkladı.

Türkiye’den Rusya’ya geri dönmeye çalışan birçok Rus vatandaşın arasında arabayla seyahat edenlerin de mahsur kaldığını vurgulayan Tikhonov, Gürcistan’ın sınırlarını açmasının ardından arabalarıyla anavatanlarına dönmeye çalışan Rus vatandaşlarına konsolosluk desteği sağlandığını söyledi.

Pandemi yüzünden bir yılı aşkın süredir sınırları kapalı olan Gürcistan üzerinden Rusya’ya karayolu ile geri dönen birçok Rus vatandaşı olduğuna da dikkat çeken Rusya Trabzon Başkonsolosu, “Gürcistan’ın kara sınırlarını 1 Haziran’da açmasının ardından geçen yılın mart ayından bu yana Türkiye’de arabalarıyla mahsur kalan Rus vatandaşlarının evlerine dönüş süreci yoğunlaştı. Konsolosluğumuz, Türkiye’nin Gürcistan sınırındaki Sarp Gümrük Kapısı’nda Rus vatandaşlarının tahliyesini yakından takip ediyor.” diye konuştu.

Özellikle Sarp kontrol noktasında yoğunlaşan Rus vatandaşların olduğunu vurgulayan Tikhonov, Gürcistan üzerinden Rusya’ya geri dönmek isteyenlere kara sınırlarını geçmek için konsolosluk tarafından her türlü desteğin sağlandığını sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...