12 Haziran 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya’nın akaryakıt rezervleri rekor düzeye ulaştı

Rusya’nın akaryakıt rezervleri rekor düzeye ulaştı

Yaz aylarında benzin kıtlığı yaşanabileceği iddia edilen Rusya’da, benzin ve dizel yakıt rezervlerinin hacmi iki yılda ilk kez rekor seviyeye ulaştı.

Federal Anti Tekel Servisi’nin (FAS) iç pazarda akaryakıt piyasasından sorumlu Borsalar Komitesi raporuna göre, Rusya’da haziran ayında akaryakıt ürünlerinin satışlarında mayıs ayına göre artış gözlemlendiği, aynı zamanda akaryakıt rezervlerinin de 2019 ve 2020 yılı değerlerinin üstüne çıktığı kaydedildi.

FAS tarafından yayınlanan raporda, Rusya’da iç piyasadaki talepleri karşılayacak hacimlerde akaryakıt rezervlerinin bulunduğu vurgulandı.

Öte yandan Enerji Kaynakları ve Petrol Ofisi (CDU) tarafından yayınlanan verilere göre, 31 Mayıs itibariyle Rusya’nın toplam benzin rezervi 1,64 milyon ton olurken, dizel yakıt rezervi ise 2,74 milyon ton olarak kaydedildi.

Daha önce Rusya Enerji Bakanlığı petrol üreticilerine motor benzin stoklarını mayıs ayına kadar 1,6 ile 1,7 milyon tona çıkarma hedefi belirlemişti. Yerli petrol üreticileri, Enerji Bakanlığı tarafından önerilen rezervlerin nisan ayında tamamlandığını açıklamıştı.

Daha önce yaz aylarında Rusya’da benzin sıkıntısıyaşanabileceği konusunda uyaran Rusya Akaryakıtçılar Birliği (RTS) Başkanı Yevgeny Arkusha, Rusya’da akaryakıt arzının yetersiz olduğunu belirterek,“Yaklaşan tatil döneminde, Rusya’daki akaryakıt taleplerinde tahminlerimize göreyüzde 10 ile yüzde 20 oranında artış meydana gelecek. Yaklaşan sezonda ülkedekiakaryakıt ihtiyacının karşılanması için petrol üretiminin artırılması gerek.”diye konuşmuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...