13 Haziran 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'daki büyük marketlerin hafta sonu ve akşamları kapatılması teklif edildi

Rusya’daki büyük marketlerin hafta sonu ve akşamları kapatılması teklif edildi

Rusya Federasyon Konseyi Ekonomi Politikaları Komitesi Başkanı Andrey Kutepov, hafta içi gece saatleriyle birlikte hafta sonları perakende zincirlerinin çalışmalarını sınırlamayı teklif etti.

Rusya Devlet Başkanı’nın ekonomiden sorumlu yardımcısı Maksim Oreshkin’e teklifi sunan Kutepov, küçük işletmelerin ürünlerinin büyük perakende zincirlerinin raflarında bulunmasının zor olduğuna işaret ederek, büyük zincirlerin küçük işletme ve marketleri yok edici bir rol oynadığını ifade etti

Federasyon Konseyi Ekonomi Politikası Komitesi olarak hafta sonları ve akşam saatlerinde büyük marketlerin kapatılmasını istediklerini belirten Andrey Kutepov, bu uygulamanın küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) ile büyük işletmeler arasındaki ticarette rekabetin dengelenmesine izin vereceğini vurguladı.

Federasyon Konseyi Ekonomi Politikası Komitesi Başkanı, bu teklifi bölgelerdeki küçük işletmelerden gelen talepler doğrultusunda hazırladıklarının altını çizerek, KOBİ’ler ve yerel üreticilerin büyük marketlerin çalışma saatlerinin kısıtlanması ile satışlarını artırabileceğini, bu şekilde de krizden çıkabileceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan teklif konusunda açıklama yapan uzmanlar, bu teklifin kuralcı bir karaktere sahip olduğunu vurgulayarak, serbest piyasa ekonomisi fikrine ters bir düşünce olduğunu belirtti.

Ekonomi Yüksekokulu Pazar Araştırmaları Merkezi uzmanı Georgy Ostapkovich, işletmelerin kendi çalışma saatlerini kendilerinin belirlemesi gerektiğine işaret ederek, “Devlet, yalnızca kamu faaliyetleri hakkında direktif kararlar verebilir.” diye konuştu.

Daha önce Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, konuyla ilgili yaptığı araştırmaların sonucunu açıklamıştı. Rusya’daki süpermarketlerin gece saatlerinde çalışmasını engelleyecek herhangi bir kısıtlamanın ürün fiyatlarında artışa neden olabileceğini belirten Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bununla birlikte perakende alanında çalışan yaklaşık 300 bin kişinin işini kaybedebileceğini açıklamıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...