12 Haziran 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da son 10 ayda konut inşaatı 1,6 kat arttı

Rusya’da son 10 ayda konut inşaatı 1,6 kat arttı

Rusya’da inşaat sektörünü geliştirmek için kurulan devlet iştirakı finansal kuruluşu DOM.RF, Ağustos 2020’den Mayıs 2021’e kadar Rusya’da toplam 30,9 milyon metrekareye sahip konut inşaatına başlandığını bildirdi.

Bu rakamların bir yıl önceki karşılaştırılabilir döneme göre 1,6 kat daha fazla olduğunun belirtildiği açıklamada, geçtiğimiz yılın aynı döneminde yaklaşık 18,8 milyon metrekarelik konut projesi olduğu vurgulandı.

Sadece bu yılın ocak ve mayıs ayları arasında 14,8 milyon metrekare hacminde yeni konut inşaatlarına başlandığının ifade edildiği DOM.RF raporunda, başlatılan inşaat projelerinin yüzde 47,6’sının Moskova’da (2,1 milyon m2), yüzde 41,8’inin de Moskova bölgesinde (1,1 milyon m2) bulunduğunun altı çizildi.

Rusya’nın 35 farklı bölgesindeki yeni konut inşaatlarının hacminin son beş ayda iki katına çıktığı bildirilen Dom.RF raporunda, Stavropol Bölgesi’nde 267 bin metrekarelik ve Udmurtia’da ise 213 bin metrekarelik konut projelerine başlandığı ifade edildi.

Dom.RF Genel Müdürü Vitaly Mutko, yeni konut hacimlerindeki böylesine keskin bir büyümenin pandemide inşaat sektörüne destek sağlayan tercihli konut kredisi programı sayesinde olduğuna işaret ederek, programın uzatılmasıyla birlikte Rusya’da daha da fazla konut inşaatı yapılacağını sözlerine ekledi.

İnşaat şirketi Best-Novostroy Yönetim Kurulu Başkanı Irina Dobrokhotova, inşaat firmalarının konut satışlarındaki artıştan dolayı yeni konut projelerine daha istekli bir şekilde girdiklerini vurgulayarak, “Bazı şehirlerde konut kredilerinin etkisi gözle görülür bir şekilde hissediliyor. Nizhny Novgorod’da yıl içerisinde yeni konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 39 arttı.Konut kredileri rakamları da yüzde 92 ile rekor kırdı.” diye konuştu.

Bu yılın başından bu yana Novosibirsk’te satılan konutlarda konut kredilerinin payının yüzde 58’den yüzde 66’ya yükseldiğini, Ekaterinburg’ta ise oranın yüzde 60’tan yüzde 72’ye yükseldiğini söyleyen Dobrokhotova, konut fiyatlarındaki artışa rağmen konut piyasasındaki hareketliliğin yüksek seviyede kaldığını, bu nedenle de inşaatçıların yeni projelere giriştiğini belirtti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...