12 Haziran 2021
Ana Sayfa Gündem Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya Tahılcılar Birliği Başkan Yardımcısı Aleksandr Korbut, Rus devletinin daha çok nüfusun geliriyle ilgilenmesi gerektiğini belirterek, “Mevzuatlara göre, girişimcilik faaliyetinin amacı kar elde etmek. Devletin amacı ise nüfusun gelirlerini gözetmek ve vatandaşların gıda ürünlerine ulaşmasını sağlamaktır.” dedi.

Özellikle Rusya’daki üreticilerde herhangi bir açgözlülük olmadığını vurgulayan Korbut, dünyadaki hammadde fiyatlarında meydana gelen keskin artışa üreticilerin de tepki gösterdiğini söyledi.

 Aleksandr Korbut, ürün fiyatlarındaki artışın üretim maliyetleriyle birlikte rublenin değer kaybetmesi sonucu yaşandığının altını çizerken, Rusya’da açgözlülükle savaşmanın en iyi yolunun rekabeti geliştirmek ve nüfusun gelirini artırmak olduğunu sözlerine ekledi.

Başbakanın sözlerini yorumlayan Ulusal Süt Üreticileri Birliği Genel Müdürü Artem Belov, ürünlerdeki fiyat artışının perakende zincirlerinin açgözlülüğünden kaynaklanmadığını ifade etti. 2020 yılı sonunda Rusya’da çiğ süt üretim maliyetinin ortalama yüzde 18, işleme maliyetlerinin de yüzde 5 ile yüzde 7 arttığını belirten Belov, raftaki fiyatların ise sadece yaklaşık yüzde 3,5 arttığını hatırlattı.

“Bu verilere göre süt üreticilerinin fiyatları düşürdüğü sonucuna varılabilir.” diyen Belov, fiyat artırımlarının üretim maliyetlerindeki artışı telafi etmediğini söyledi.

12 Mayıs’ta Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, hükümetin faaliyet raporunu sunduğu Devlet Duma’sındaki konuşmasında, gıda fiyatlarındaki artışın ismini vermediği perakendecilerin sınırsız iştahıyla bağlantılı olduğunu vurgulamıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...