13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya’da elektrikli otomobil satışları giderek artıyor

Rusya’da elektrikli otomobil satışları giderek artıyor

Avrupa’da pek çok ülkenin fosil yakıtlı motorlardan uzaklaşmasıyla birlikte elektrikli otomobil kullanımı giderek artarken, Rusya’da bu trende ayak uydurmaya başladı.

The Boston Consulting Group (BCG) şirketinin araştırmasına göre, 2035 yılına kadar Rusya’da elektrikli otomobil satışlarındaki oranlar yüzde 25’e ulaşacak. Araştırma sonuçları, aynı zamanda ülkede benzinli ve dizel binek otomobil satışlarında da kademeli bir düşüş beklendiğini gösterdi.

BCG’nin “Geleceğin Şehri” adlı küresel proje sorumlusu Vladislav Butenko konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya’da mevcut durumda benzinli ve dizel araçların tüm otomobil satışlarındaki payı şu an yüzde 97. Fakat 2035 yılına kadar bu oran yüzde 55’e düşecek.” diye konuştu.

Yeni otomobil satışlarında elektrikli otomobillerin payının 2035’e kadar kadar yaklaşık yüzde 25’e ulaşmasının beklendiğini belirten Butenko, Rusların giderek elektrikli otomobilleri daha çok tercih edeceğini ifade etti.

Rusya’da otomobil piyasası hakkında araştırmalarıyla tanınan Avtostat analitik ajansının verilerine göre, geçtiğimiz yıl ülkede elektrikli otomobil satışları yaklaşık iki kat artarken (687 adet), fosil yakıt motorlu araç satışlarında yüzde 9 (1,6 milyon adet) oranında azalma gözlemlendi.

BCG yetkilileri, küresel elektrikli otomobil pazarının 2020’deki payının yüzde 12’ye çıktığına işaret ederek, 2026 yılında bu otomobillerin tüm binek araç satışlarındaki oranın yarısını oluşturacağını tahmin ediyor.

Şu an dünya üzerinde kullanımdaki  fosil yakıtlı motorlu araçların değiştirilmesinin uzun zaman alacağını belirten uzmanlar, 2035 yılına kadar araçların yüzde 70’inin benzin veya dizel ile çalışmaya devam edeceğini ifade etti.

Geçtiğimiz ekim ayında BCG tarafından Pekin, Boston, Londra ve Moskova kentlerinden iki binden fazla katılımcıyla yapılan anketin sonuçları, benzinli araç sahiplerinin yarısının sahip olduğu otomobilleri değiştirmek istemediğini göstermişti. 

Rusya’da 2020 yılında toplam 1 milyon 598 bin 825 binek otomobil ve hafif ticari araç satıldı. Bu rakamların, bir önceki yıl verilerine göre yüzde 9,1 daha düşük olduğu kaydedildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...

AB: Rusya, Ukrayna’nın doğusunu kendi topraklarına alıyor

Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın Ukrayna'nın doğu kısımlarını meşru olmayan seçimler ve Rus pasaportu verilmesi yoluyla fiilen kendi topraklarına almaya çalıştığına inanıyor.