13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Gündem Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi: Rusları Türk turizmin güvenliğini yerinde görmesi için Antalya’ya davet...

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi: Rusları Türk turizmin güvenliğini yerinde görmesi için Antalya’ya davet etti

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Rus basınına yaptığı açıklamada Türkiye’de düşen vaka sayılarına dikkat çekerek turizm güvenliğini yerinde görmeleri için Rus yetkilileri Antalya’ya davet etti.

Büyükelçi Samsar, Rus Tass haber ajansına yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz haftalarda Türkiye, ülkedeki olumsuz salgın koşullarını düzeltmek için bir dizi tedbir aldı. 14 Nisan-29 Nisan tarihleri arasında kısmi kapanma tedbirleri yürürlüğe girmiş, daha sonra 29 Nisan -17 Mayıs tarihleri arasında ise sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı tam kapanma tedbirleri hayata geçirdi.  Halen Türkiye’de yabancı turistler hariç, sokağa çıkma yasağı devam etmekte ve sıkı şekilde denetlenmekte.

Eşzamanlı olarak da nüfusun Covid-19 virüsüne karşı aşılanmasına hızlı şekilde devam edilmekte. 3 Mayıs tarihi itibariyle yaklaşık 24 milyon aşının yapıldığı Türkiye, aşılama oranında dünyadaki en önde gelen ülkeler arasında bulunmakta. 3 Mayıs itibariyle, 100 kişi başına her iki dozla aşılanmış nüfus (% 10.09) itibariyle dünyada 9. sıradayız. 

Tatbik edilen aşı sayısı itibariyle ise, dünyada 7. sıradayız (23.8 milyon doz).  

Sputnik aşısına Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca acil kullanım onayı verildi. Türkiye’ye 50 milyon doz Sputnik V  tedariki için anlaşma imzalandı. 

Önümüzdeki günlerde Sputnik V aşısının Türkiye’ye gelmesiyle aşılama hızının daha da artacağına şahit olacağız. Öte yandan bu aşının Türkiye’de üretilmesine yönelik geliştirilen işbirliğimiz de ayrı bir memnuniyet kaynağı.”

-“TURİZM ÇALIŞANLARININ TAMAMINI AŞILAMAYA BAŞLADIK”

Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikası’nı daha güvenli hale getirecek olan Türkiye genelindeki turizm çalışanlarının tamamını aşılayacağını da belirten Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi, sektörde havacılık, havalimanları, seyahat acenteleri, turistik taşımacılık, otel konaklamaları veya Turizm Bakanlığı belgeli restoranlar ve tamamının aşılanmaya başlandığını belirtti. Samsar, mayıs sonuna kadar turizm sektöründe çalışan tüm personelin aşılanmış olacağının da altını çizdi.

Nüfusun aşılanması ve karantina tedbirleri sayesinde önümüzdeki yaz döneminden evvel Türkiye’deki Covid-19 vaka sayıları ve epidemiyolojik durumun hızlı şekilde normale dönmesi hedeflendiğini de belirten Samsar şunları söyledi:

“Bunun olumlu sinyallerini şimdiden almaya başladık. 15 Nisan tarihinde 61,400 olan vaka sayısı alınan sıkı tedbirler sayesinde 3 Mayıs tarihi itibariyle 24,733’e gerilemiştir. Bu sayının önümüzdeki haftalarda daha da gerilemesi beklenmektedir. Vakalardaki düşüş, Rus ve diğer yabancı turistler arasında popüler olan sahil şehirlerimizde de devam ediyor. Örneğin Antalya’da vaka sayılarındaki düşüş oranı 24-30 Nisan haftasında bir önceki haftaya nispetle % 35 oranında gerçekleşti.

 17 Mayıs’a kadar vaka sayılarını 5000’in altına düşürmeyi hedefliyoruz.  1 Haziran tarihinde uçuşların açılmasına elverişli hale gelmesini bekliyoruz.

1 Haziran itibariyle uçuşların normale dönebilmesi ve Rus dostlarımızı yaz döneminde en güvenli koşullarda ağırlayabilmek için şimdiden ilgili Rus makamlarıyla her düzeyde temaslarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz Nisan ayında yapılması planlanan ancak ertelemek durumunda kaldığımız Türk-Rus Turizm Güvenliği Alt Çalışma grubu toplantısının Mayıs ayının ikinci yarısında Antalya’da yapılması ve Rus yetkililerin alınan tedbirleri yerinde görebilmeleri ve akıllarda soru işareti kalmaması için resmi davet mektubumuzu geçen hafta ilettik.

-“DIŞİŞLERİ BAKANIMIZ İLE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANIMIZ MOSKOVAYA GELECEK”

Ayrıca Dışişleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ersoy, Rus mevkidaşlarının olabilecek kaygılarını gidermek ve gerekli bilgilendirmede bulunmak üzere Rus tarafı için Mayıs ayında uygun olacak tarihlerde Moskova’yı ziyaret etmeye hazır olduklarını dile getirmişlerdir. 

Önümüzdeki dönemde Rusya’daki aşılanma oranları arttığında ve Sputnik V aşısı Türkiye’de de kullanılmaya başlandığında Rus turistlerin Türkiye’ye girişlerinde PCR testinden muafiyeti gündeme gelebilecektir. 

Turizm, Türkiye ve Rusya arasında gerek ekonomik gerek insani anlamda karşılıklı faydaya dayalı ve büyük önem taşıyan bir işbirliği alanı. Bu alanda ilişkilerimizi geliştirmek ve Türkiye’de tatil yapmayı gönlüne koymuş milyonlarca Rus vatandaşını geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi en iyi, sağlıklı ve güvenli koşullarda Türkiye’de misafir edebilmek için Türkiye olarak her türlü çabayı gösterdiğimizi ve işbirliğine açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum.”

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...