13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya’da yakın zamanda kaybolması beklenen meslekler açıklandı

Rusya’da yakın zamanda kaybolması beklenen meslekler açıklandı

Rusya Federasyonu Hükümeti bünyesindeki Rusya Devlet Finans Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aleksandr Safonov, ülkede yakın zamanda kaybolması beklenen meslekleri açıkladı.

Önümüzdeki on yıl içinde muhasebecilerin giderek yok olacağını belirten Safonov, profesyonel girişimcilerin ayakta kalabilmek için mali denetim  becerilerini geliştirmesi gerekeceğini ifade etti.

Şoförlük mesleğinin de giderek ortadan kaybolma tehdidi altında olduğuna işaret eden Rektör Yardımcısı, otomobillerde otopilot sistemlerinin gelişmesinden kaynaklanacağını  vurguladı.

Şoförlük mesleği üzerindeki bu riskin tren,metro ve tramvay gibi demiryolu taşımacılını etkileyeceğini ifade eden Safonov, “ Bu mesleklerin temsilcileri, teknolojinin gelişmesiyle gelecekte neler yapabileceklerini düşünmeleri gerekiyor. ” diyerek uyardı.

Şuan bile havayollarında uçak mürettebatı sayılarında azalma olduğunu belirten Safonov, geçmişte uçak kokpitinde beş kişi çalışırken şu an iki pilotun yeterli olduğunun altını çizdi.

Uzmanlık alanlarında çalışacak iş gücü kaynağı sıkıntısı çekilen Rusya’da, geçtiğimiz yılın eylül ayında meslek liselerinin uzmanlık alanları değiştirilmişti.

Buna göre son beş yılda başvurular arasında popüler olmayan 100 meslek alanlarının silindiği Rusya’daki meslek liselerinde, bundan böyle emaye tabak imalatçısı, kağıt endüstrisine kağıt kurutucusu, dokumacı ve nakışçı gibi kısa süreli kurslarla elde edilebilen meslekler eğitim programından çıkarılmıştı.

2019’da Devlet Duması Çalışma ve Sosyal Politikalar Komitesi üyesi Oleg Shein, Rusya’da bir dizi mesleğin ortadan kalkmasıyla birlikte 2030 yılına kadar 15 milyon kişinin işsiz kalabileceğini öne sürmüştü. Rusya’da satıcı, güvenlik görevlisi ve şoför gibi vasıf gerektirmeyen mesleklerin ortadan kalkmasını dünyadaki dördüncü sanayi devriminin başlangıcı ile ilişkilendiren Shein, bunun nedeninin de insanların işe artık bir gereklilik olarak değil, yaratıcılık olarak bakmaya başlaması olduğunu belirtmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...