13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da 2021 yılı sonu enflasyon tahminleri yapıldı

Rusya’da 2021 yılı sonu enflasyon tahminleri yapıldı

Rusya’da pandeminin yol açtığı ekonomik krizle artan fiyatlar hakkında yorumda bulunan ekonomistler, 2021 sonu itibariyle Rusya’da enflasyonun yüzde 4,85 olacağını tahmin ediyor.

Ekonomistler, Rusya Merkez Bankası’nın faiz oranını artırmasıyla birlikte nötr bir para politikasına dönüşünün, ülkedeki fiyat artışını sınırlayıcı bir faktör haline geleceğini ifade etti.

Ürün ve hizmetlerin maliyetinin artışını etkileyen bir diğer önemli faktörün rublenin yabancı para birimleri karşısındaki değeri olduğunu vurgulayan uzmanlar, rublenin keskin bir değer kaybında ithal malların fiyatlarının artacağını ve bu durumun enflasyonu olumsuz etkileyeceğini belirtti.

İzvestiya gazetesinin düzenlediği ankete katılan analistlerin çoğu, bu yılın Aralık ayına kadar Rusya’da ürün fiyatlarındaki artışının yaklaşık yüzde 5 olacağı konusunda hemfikir.

Fiyat artışlarında en yüksek tahmini VTB Bankası ekonomistleri verdi. Rusya’nın en büyük kamu bankalarından olan VTB, yıl sonuna kadar ürün ve hizmetlerin maliyetlerinin yüzde 5,3 oranında artabileceği tahmininde bulundu.

Öte yandan Otkritie Bankası, fiyat artışlarının yüzde 4,3 oranlarında yükseleceğini düşünerek yıl sonu için daha iyimser tahminlere sahip.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) tarafından yapılan açıklamada, bu mart ayı sonunda Rusya’da enflasyon oranları yüzde 5,8 olarak kaydedilmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...