13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya, 2023 yazına kadar elektronik pasaporta geçecek

Rusya, 2023 yazına kadar elektronik pasaporta geçecek

Rusya İçişleri Bakanlığı, elektronik veri taşıyıcısı içeren kart formatında yeni pasaport süreci ile ilgili açıklama yaptı.

Yeni formatta elektronik pasaportların Rusya’nın bölgelerinde süren teknik hazırlık düzeyine göre en geç 1 Temmuz 2023 tarihine kadar verilmeye başlanacağını belirten bakanlık, yeni pasaportların isteğe göre alınacağının da altını çizdi.

Moskova’da 1 Aralık 2021’da verilmesine başlanması planlanan yeni pasaportların ilk aşamada en az 100 bin adet dağıtılacağı tahmin ediliyor.

Rus hükümeti tarafından verilen talimatla birlikte yeni formatta pasaport işlemlerinin altyapısını hazırlayan İçişleri Bakanlığı, Rusya’nın tüm bölgelerinde yeni pasaport başvurusu imkanı sunacak olan sistemin en geç 1 Temmuz 2023 tarihine kadar hazır olacağını bildirdi.

Elektronik veri taşıyıcısı, 14 yaşından büyük gönüllü olan vatandaşlara verilecek. Pasaport, banka kartı büyüklüğünde plastik bir kart olacak. Vatandaş verileri doğrudan üzerinde bulunacak.Kartların verilmesi sürecinin kağıt pasaportlardan farkı yalnızca dijital fotoğrafın olması ve iki parmak izinin taranması olacak.

Moskova’da pilot proje kapsamında 1 Aralık 2021’den itibaren elektronik pasaport düzenlenmeye başlanacak. Aynı zamanda, elektronik pasaport sahipleri için hizmetlerin bir listesini sağlayacak bir mobil uygulamanın başlatılması planlanıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...