13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Gündem FAS, Rusya'daki inşaat firmalarına el attı

FAS, Rusya’daki inşaat firmalarına el attı

Federal Anti Tekel Servisi (FAS), Rusya’daki inşaat firmalarından son birkaç yılda konut fiyatlarındaki artışın nedenlerini açıklamalarını istedi.

İnşaat firmalarından konut inşaatı piyasasındaki fiyat dinamiklerini analiz etmek için fiyat artışlarının nedenlerini açıklamasını isteyen FAS,tüm firmalara yazdığı mektupta üretilen konutlarda metrekare fiyatlarındaki artışın nedenlerinin gerekçesini sunması gerektiğini belirtti. 

Konut inşaatlarındaki metrekare maliyetleri ve içeriği hakkında detaylı bilgi isteyen Federal Anti Tekel Servisi, bu maliyetler hesaplanırken yapılan konutun çevresindeki konutların da satış fiyatlarının dikkate alınmasını zorunlu kıldı.

TASS haber ajansına FAS tarafından mektup aldıklarını doğrulayan Unistroy inşaat şirketi Genel müdür yardımcısı Iskander Yusupov, servisin 2018’den bu yana fiyat artışları hakkında aylık istatistikleri ve artışlar için ekonomik gerekçeleri talep ettiğini ifade etti.

Konut fiyatları neden yükseldi

FAS tarafından hazırlanan mektubun ellerine geçtiğini belirten Granel Şirketler Grubu Başkan Yardımcısı Dmitry Adushev, rekabetin var olduğu pazar ekonomisinde fiyat artışlarının objektif bir süreç olduğunu, çoğu inşaat firmasının müşterinin lehine rekabet halindeyken sektörde bir kartelleşmeden konuşmanın zor olduğunu vurguladı.

Rusya’daki konut fiyatlarındaki artışın inşaat malzemeleri ve ithal edilen inşaat ekipmanları fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığına işaret eden Adushev, “Döviz kurunun istikrarsızlığı, düşük arz, konut maliyetlerini artıran objektif faktörlerdir. Arsa fiyatları ve artan işçilik maliyetlerini de unutmayalım.”diye konuştu.

Devlet inşaat sektörünü özgür bırakırsa konut fiyatları da düşer

Projelerin gerçekleşmesi için metrekare fiyatlarının artırılması gerektiğinin altını çizen Dmitry Adushev, “ Aynı zamanda sektördeki idari mekanizmalar ve baskılar ne kadar az olursa, özgürce hareket edebilen inşaat firmaları arasındaki rekabet o kadar sert olur.” dedi.

Daha önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, FAS’ın 15 Mayıs’a kadar her bölgedeki konut fiyatlarındaki artışın gerekçelerini öğrenmesi ve  kontrol etmesi konusunda talimat vermişti.

8 Nisan’da  hükümet toplantısında konuşan Putin, bazı bölgelerde konut fiyatlarının yüzde 17 ila yüzde 30 arttığını vurgulamış, bu duruma bir anlam veremediğini ifade etmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...