13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Gündem Zaharova, Rusya’nın SWIFT sisteminden ayrılmasının varsayım olduğunu söyledi

Zaharova, Rusya’nın SWIFT sisteminden ayrılmasının varsayım olduğunu söyledi

Avrupa Parlamentosu’nun Rusya’nın SWIFT banka ödemeleri sisteminden çıkarılmasıyla ilgili yaptırım kararı hakkında konuşan Dışişleri Basın Sözcüsü Maria Zaharova, bu senaryonun hala bir varsayım olduğunu açıkladı.

Rusya’da ülkenin SWIFT ile bağlantısının kesilmesinin varsayımdan öteye geçmediğini vurgulayan Zaharova, “ Yine de Rusya, mevcut ödeme sistemlerine uygulanabilecek yaptırımlardan kaynaklanacak riskleri en aza indirmek için çalışmalarını sürdürüyor.” diye konuştu.

Rusya Merkez Bankası tarafından SWIFT’e alternatif finansal mesajlaşma sisteminin (SPFS) geliştirildiğine dikkat çeken Zaharova, “ Şu an bu sistemin, Avrupa Tek Ödeme Alanı (SEPA), İran Ödeme Hizmet Sağlayıcısı (SEPAM), Çin’in ulusal ödeme ağı China Union Pay (CUP)  ve CIPS (China International Payments System) gibi SWIFT sistemine alternatif olarak geliştirilen sistemlerine entegrasyonu üzerinde çalışılıyor.” dedi.

Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova, aynı zamanda Rus ulusal ödeme sistemi MIR ‘in de yaygınlaştırıldığını vurgulayarak, MIR sisteminin Çin merkezli Union Pay, Japonya’nın JCB ve Maestro sistemleriyle işbirliklerinin geliştirildiğinin de altını çizdi.

MIR ödeme sisteminin Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) denenmeye başlandığını hatırlatan Zaharova, “ Benzer ortaklıklar hem Rusya’da hem de yurtdışında çalışıyor. Özellikle Türkiye ve Ermenistan olmak üzere Abhazya, Güney Osetya, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’da ödemeler için MIR kartları kullanılabiliyor.” diye konuştu.

Yeni ödeme sistemlerinin yaratılması, diğer ülkelere tanıtılması ve uygulanmasının oldukça uzun vadeli ve zaman alan bir süreç olduğuna işaret eden Maria Zaharova, alternatif ödeme sistemlerinin hazırlığı konusunda son tarih vermek için henüz erken olduğunu ifade etti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...

AB: Rusya, Ukrayna’nın doğusunu kendi topraklarına alıyor

Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın Ukrayna'nın doğu kısımlarını meşru olmayan seçimler ve Rus pasaportu verilmesi yoluyla fiilen kendi topraklarına almaya çalıştığına inanıyor.