13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya’da ikinci el araç satış mevzuatı değişiyor

Rusya’da ikinci el araç satış mevzuatı değişiyor

Rusya Dijital Kalkınma, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanlığı, ülkedeki ikinci el araç alımları ve satış mevzuatının yakın zamanda değiştirileceğini bildirdi.

Daha önce ikinci el araç satış işlemlerinin 1 Mayıs’tan itibaren Gosuslugi (E-devlet) üzerinden gerçekleşeceğini bildiren bakanlık yetkilileri, daha sonra yaptığı açıklamada portal üzerinden bu işlemlerin yapılmasının henüz mümkün olmadığını belirtmiş, projenin ertelendiğini duyurmuştu.

Teknik prosedürleri henüz hazırlanmayan elektronik ikinci el araç satış işlemlerinin  2021’in ikinci yarısında çalışmaya başlaması bekleniyor.

Rusya Dijital Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yeni sistemle birlikte ülkedeki ikinci el otomobil satışlarında hazırlanan tüm belge ve satışa dair bilgilerin elektronik ortamda yapılacağı, belgelerin Gosuslugi platformundan otomatik olarak İçişleri Bakanlığı Trafik Denetleme Müdürlüğü’ne (GIBDD) gönderileceği ifade edildi.

Aracı alan ile satışını yapan vatandaşların arasındaki sözleşmelerin araç sahibinin elektronik imzası ile onaylanacağı belirtilen bakanlık açıklamasında, vatandaşların bundan böyle satış sırasında GIBDD şubelerine gitmesine gerek kalmayacağı vurgulandı.

Yeni sistemle birlikte aracını satmak isteyenler, araç bilgilerini içeren ruhsatla birlikte tescil sertifikası ve aracın eski sahibinin adına yapılmış OSAGO poliçesini portala yüklemesi yeterli olacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...