13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Gündem Moskova, Açık Semalar Antlaşması'ndan çekilmeme şartlarını açıkladı

Moskova, Açık Semalar Antlaşması’ndan çekilmeme şartlarını açıkladı

Viyana’da gerçekleşen askeri güvenlik ve silahların kontrolü konulu görüşmelerde Rus heyetine başkanlık eden Konstantin Gavrilov, Moskova’nın ancak ABD’nin Açık Semalar Antlaşması’na yeniden katılması durumunda antlaşmadan çekilmeyeceğini açıkladı.

Gavrilov yaptığı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri‘nin düşünmesi için bir ayı var. Güven oluşturma ve askeri şeffaflığa olan bağlılıklarını yeniden teyit etmeye karar verirlerse, biz de geciktirmeden aynı şekilde cevap vereceğiz. Antlaşma çerçevesinde karşılıklı problemlerin çözülmesi için hem ABD hem de diğer katılımcı devletlerle çalışmaya hazırız.” diye konuştu.

Gavrilov, hükümetin önümüzdeki günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bu antlaşmadan çekilmeyi içeren bir yasa tasarısı sunmasının beklendiğini ve ardından belgenin Federal Mecliste değerlendirileceğini bildirdi. “Prosedüre göre Moskova, Açık Semalar Antlaşması’ndan çekildiğine dair ilgili resmi kararını antlaşmanın tevdi makamlarına (Macaristan ve Kanada) teslim edecek. Ardından sözleşmeden fiilen çekilmemizi sağlayan 6 aylık süreç başlayacak. Tevdi makamlarının başkanlığında, verdiğimiz kararın nedenlerinin ve olası sonuçlarının ele alınacağı olağanüstü toplantı düzenlenecek” ifadelerine yer verdi.

Açık Semalar Antlaşması, başta ABD olmak üzere NATO ülkeleri ile Rusya arasında güven tesis edici bir nitelik taşıyor. 1992 yılında varılan ve 2002 yılında yürürlüğe giren antlaşma, taraf devletlere birbirlerinin egemenlik sahaları üzerinde belli sayıda silahsız gözlem uçuşu yapma imkanı tanıyor.

Washington yönetimi, Soğuk Savaş döneminden sonra Avrupa’da güven artırıcı önlemlerden biri haline gelen ve 34 katılımcı devletin birbirlerinin askeri güçleri ve faaliyetleri hakkında veri toplamasına izin veren antlaşmadan geçen Kasım ayında resmen çıktığını açıklamıştı. 

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...