13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da benzin fiyatları artabilir

Rusya’da benzin fiyatları artabilir

Hükümetin mayıs ayından itibaren akaryakıtta amortisman uygulaması hesaplamalarını değiştirmesini yorumlayan uzmanlar, Rusya’da benzin fiyatlarının artacağını tahmin ediyor.

Devletin özellikle iç pazarda akaryakıt satış fiyatlarını dengelemek için 2019’da yürürlüğe koyduğu amortisman uygulamasıyla, Rusya’daki motor yakıtlarının (benzin, dizel yakıt) fiyatlarının sabit bir seviyede tutulması amaçlanan sistemin sınırlı şekilde çalıştığına işaret eden uzmanlar, benzin fiyatlarının yüzde 5 ila 6 oranlarında artacağını düşünüyor.

URA.RU haber servisine konuşan Bağımsız Akaryakıtçılar Birliği Analitik Merkezi Başkanı Grigoriy Bajenov, “Bu mekanizma akaryakıt fiyatlarını kontrol altına almayı hedefliyor. Ancak yeni ayarlamalara rağmen Maliye Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı tarafından hedeflenen sonuçlara ulaşmak mümkün olmayacak. Benzin istasyonlarında fiyatlar yükselmeye devam edecek. Burada tek sorun ne kadar hızlı artacağı…” diye konuştu.

Uzmanlar, iç pazardaki akaryakıt fiyatlarını kontrol etmek için alınan önlemlerin, benzin istasyonlarındaki fiyatların düşüşü için değil, daha fazla yükselmemesi için alındığının altını çizdi.

Akaryakıtta amortisman uygulaması nedir

Devletin özellikle iç pazarda akaryakıt satış fiyatlarını dengelemek için yürürlüğe koyduğu amortisman uygulaması sistemi, 2019’dan itibaren geçerliliğini koruyor. Bu sistemle Rusya’daki motor yakıtlarının (benzin, dizel yakıt) fiyatlarının sabit bir seviyede tutulması amaçlanıyor. Rus Ural marka petrolün düşük ihracat fiyatlarında, iç pazardaki satışlardan büyük kar elde eden yerli petrol şirketleri, kar oranlarının bir bölümünü devletle paylaşmak zorunda. Fakat petrol ihracat fiyatları yüksek ise, devlet petrol şirketlerine ülke içindeki satışlarında benzin ve motorin fiyatlarını yükseltmemesi için ortaya çıkan fiyat farkını telafi ederek ödeme yapıyor. Maliye Bakanlığı, devam eden bu uygulama sayesinde geçtiğimiz yılın mart ayında petrol şirketlerinin hazine bütçesine yaklaşık 10,5 milyar ruble kazandırdığını açıklanmıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...