21 Ekim 2021
Ana Sayfa Yerel Ruslar sınırsız maske rejimine karşı

Ruslar sınırsız maske rejimine karşı

Rusya’da faaliyet gösteren insan kaynakları ve kariyer portalı Superjob’un düzenlediği anket sonuçları, Rusların büyük bölümünün son günlerde çok konuşulan sınırsız maske rejimi fikrine karşı çıktığını gösterdi.

Ülkenin 405 değişik yerleşim bölgesinden bin 600 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Superjob anketi sonuçlarına göre, Rusların yüzde 64’ü maske rejiminin artık son bulmasını istiyor. Katılımcıların yüzde 15’i ise halka açık yerlerde maske rejimi uygulamasının sürdürülmesini destekliyor.

Sağlık tedbiri olarak süresiz maske rejimi uygulamasını destekleyen Rus şehri ise Çelyabinsk . Buna göre şehir sakinlerinin yüzde 22’si, maske rejiminin her zaman sürmesi gerektiğine inanıyor. Ufa ve Krasnoyarsk sakinlerinin yüzde 21’lik kısmı da aynı görüşe sahip.

Halka açık yerlerde maske takma zorunluluğundan yorulduğu gözlemlenen St. Petersburg nüfusunun sadece yüzde 14’i maske rejimini desteklerken, Moskova’da bu oran yüzde 18 olarak kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen toplantıya katılan Tatyana Golikova yaptığı açıklamasında, aşılananların sayısındaki artışla birlikte mevcut kısıtlamaların çok yakın zamanda kaldırılabileceğini ifade etmişti.

Epidemiyolojik durumun kademeli olarak istikrar kazandığı Rusya’da, bazı sağlık kısıtlamaları halen yürürlükte bulunuyor. Kapalı alanlarda ve halka açık yerlerde maske rejiminin uygulanmasına devam edilen Rusya’da, sinema ve tiyatro salonları ile müzeler,toplam kapasitelerinin sadece yüzde 50’si kadar ziyaretçi kabul edebiliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...

Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, COVID-19 vakaları nedeniyle çalışma günlerine verilecek iki haftalık aranın işletmelere yaklaşık 60 milyar rubleye mal...