spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKırım'a su tedarikinin kesilmesiyle Rus tarımının kaybı büyük

Kırım’a su tedarikinin kesilmesiyle Rus tarımının kaybı büyük

Ukrayna tarafından Kırım’a su tedarikinin kesilmesiyle, Kırım tarım alanlarında meydana gelen kayıpların 200 milyar rubleyi aştığı bildirildi.

Rusya Tarım Bakanlığı‘na Kırım Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Kırıma su sağlayan kanalın Ukrayna tarafından kapatılması, bölge tarımını ve üretim hacimlerini olumsuz şekilde etkiledi.

Tarım Bakanlığı yetkilileri, Kırım’a yapılan sulamanın sona ermesi ile neme ihtiyaç duyan mısır, pirinç ve soya fasulyesi üretimlerinin mümkün olmadığını açıkladı. Aynı zamanda meyve ve sebze üreticilerinin de çok zor durumda olduğunu belirten yetkililer, üreticilerin karlılıklarının da ortadan kalktığını vurguladı.

Ukrayna musluğu kesti

Kırım’ın tatlı su ihtiyacının yüzde 85’ini sağlayan Ukrayna, Kırım’ın Rusya ile birleştiği 2014 yılında Kuzey Kırım Kanalı üzerinden yarımadaya su akışını kesmesiyle Kırım’daki balıkçılık ve hayvancılık alanlarının büyük zorluk yaşadığı biliniyor.

Tarım Bakanlığı yetkilileri, su ablukasının sonucunda Kırım’da yem bitkilerinin üretiminde azalma olduğunu, bu durumun çiftlik hayvanı sayılarına yansıdığını ekledi.

Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov daha önce, su ablukasını başlatanların soykırım uyguladıklarını ifade etmişti.

Ukrayna tarafından uygulanan su, enerji ve ulaşım ablukasının yol açtığı zararlar nedeniyle  yarımadanın Kiev yönetimine dava açacağını söylemişti.

Kırım, su ihtiyacını düşük yağış miktarı nedeniyle geçtiğimiz yıl önemli ölçüde düşen yeraltı kaynaklarından ve doğal sarnıçlardan karşılıyor. Yetkililer, su sıkıntısı nedeniyle Kırım’ın bazı bölgelerindeki evlere kesintili su tedariki uygulandığını bildirdi. Simferopol’ün su temini ise artezyen kaynakları ile gerçekleşiyor.

Yakın zamanda Ukrayna‘da yapılan anketlerin sonuçlarına göre ülke nüfusunun yüzde 68’i, Ukrayna’nın Kırım’ı tekrar ülke topraklarına geri kazanması gerektiğini düşündüğünü göstermişti. Ukrayna nüfusunun yüzde 21’i ise ülkenin Kırım’ın artık Rus kontrolüne geçtiğini kabul etmesi gerektiğini düşünüyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img