18 Ocak 2022
Ana Sayfa Diğer Kırım'a su tedarikinin kesilmesiyle Rus tarımının kaybı büyük

Kırım’a su tedarikinin kesilmesiyle Rus tarımının kaybı büyük

Ukrayna tarafından Kırım’a su tedarikinin kesilmesiyle, Kırım tarım alanlarında meydana gelen kayıpların 200 milyar rubleyi aştığı bildirildi.

Rusya Tarım Bakanlığı‘na Kırım Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Kırıma su sağlayan kanalın Ukrayna tarafından kapatılması, bölge tarımını ve üretim hacimlerini olumsuz şekilde etkiledi.

Tarım Bakanlığı yetkilileri, Kırım’a yapılan sulamanın sona ermesi ile neme ihtiyaç duyan mısır, pirinç ve soya fasulyesi üretimlerinin mümkün olmadığını açıkladı. Aynı zamanda meyve ve sebze üreticilerinin de çok zor durumda olduğunu belirten yetkililer, üreticilerin karlılıklarının da ortadan kalktığını vurguladı.

Ukrayna musluğu kesti

Kırım’ın tatlı su ihtiyacının yüzde 85’ini sağlayan Ukrayna, Kırım’ın Rusya ile birleştiği 2014 yılında Kuzey Kırım Kanalı üzerinden yarımadaya su akışını kesmesiyle Kırım’daki balıkçılık ve hayvancılık alanlarının büyük zorluk yaşadığı biliniyor.

Tarım Bakanlığı yetkilileri, su ablukasının sonucunda Kırım’da yem bitkilerinin üretiminde azalma olduğunu, bu durumun çiftlik hayvanı sayılarına yansıdığını ekledi.

Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov daha önce, su ablukasını başlatanların soykırım uyguladıklarını ifade etmişti.

Ukrayna tarafından uygulanan su, enerji ve ulaşım ablukasının yol açtığı zararlar nedeniyle  yarımadanın Kiev yönetimine dava açacağını söylemişti.

Kırım, su ihtiyacını düşük yağış miktarı nedeniyle geçtiğimiz yıl önemli ölçüde düşen yeraltı kaynaklarından ve doğal sarnıçlardan karşılıyor. Yetkililer, su sıkıntısı nedeniyle Kırım’ın bazı bölgelerindeki evlere kesintili su tedariki uygulandığını bildirdi. Simferopol’ün su temini ise artezyen kaynakları ile gerçekleşiyor.

Yakın zamanda Ukrayna‘da yapılan anketlerin sonuçlarına göre ülke nüfusunun yüzde 68’i, Ukrayna’nın Kırım’ı tekrar ülke topraklarına geri kazanması gerektiğini düşündüğünü göstermişti. Ukrayna nüfusunun yüzde 21’i ise ülkenin Kırım’ın artık Rus kontrolüne geçtiğini kabul etmesi gerektiğini düşünüyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...