27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem Dünya'nın petrol rezervleri tükeniyor

Dünya’nın petrol rezervleri tükeniyor

Pandemi süresince dünya ülkelerinde biriken petrol rezervlerinin, şubat ayı itibariyle neredeyse tükenmek üzere olduğu bildirildi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) yaptığı açıklamada, dünya petrol rezervlerinde biriken petrolün şubat ayında azalarak pandemi öncesi hacminin beşte birine düştüğünü açıkladı.

Bloomberg’in haberine göre, Haziran 2020’de, dünyadaki petrol rezervlerinin 2015-2019 ortalamasının da üzerinde bir rakamla 249 milyon varil petrole ulaştığını, ancak bu yılın şubat ayında petrol rezervlerinin 57 milyon varile düştüğünü ifade etti. Haberde biriken petrol hacimlerinin büyük bölümünün de Çin’in elinde olduğu eklendi.

Ekonomistler, dünya petrol piyasasının yeniden dengelenmesi ve pandemiden sonra kendine gelen pazarlardan yükselen taleplerin,petrol fiyatlarının zaten varil başına 67 dolara yükselmesine yol açtığını ifade etti.

Mevcut durumun petrol üreticilerinin daha fazla kar elde etmesini sağladığını vurgulayan ekonomistler, öte yandan doğuracağı enflasyon risklerinden dolayı hükümetleri alarma geçirdiğinin de altını çizdi.

Citigroup finans uzmanları, 2021’in ikinci yarısında talep düzeldikçe dünya rezervlerinin günlük 2,2 milyon varil azalmaya devam edeceğini ifade etti. Bu durum sonucunda Brent petrolün varil fiyatının 74 dolara yükselebileceğini tahmin eden uzmanlar, petrolde daha yüksek fiyatlarında görülebileceğini düşünüyor.

Ekonomistler dünya ülkelerinin, iklim değişimi ve küresel etkileri ile mücadele bağlamında 2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması İle elektrik enerjisi kullanımı hedeflerine ulaşırsa petrol fiyatının 2050 yılına kadar varil başına 10 dolara düşebileceğini tahmin ediyordu.

2050’de petrol ihtiyacının bugüne oranla yüzde 70 oranında düşeceğini tahmin eden uzmanlar, 2030 yılına kadar Brent petrol fiyatlarının 37 ile 42 dolar olacağına inanıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.