12 Haziran 2021
Ana Sayfa Diğer Dünya'nın petrol rezervleri tükeniyor

Dünya’nın petrol rezervleri tükeniyor

Pandemi süresince dünya ülkelerinde biriken petrol rezervlerinin, şubat ayı itibariyle neredeyse tükenmek üzere olduğu bildirildi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) yaptığı açıklamada, dünya petrol rezervlerinde biriken petrolün şubat ayında azalarak pandemi öncesi hacminin beşte birine düştüğünü açıkladı.

Bloomberg’in haberine göre, Haziran 2020’de, dünyadaki petrol rezervlerinin 2015-2019 ortalamasının da üzerinde bir rakamla 249 milyon varil petrole ulaştığını, ancak bu yılın şubat ayında petrol rezervlerinin 57 milyon varile düştüğünü ifade etti. Haberde biriken petrol hacimlerinin büyük bölümünün de Çin’in elinde olduğu eklendi.

Ekonomistler, dünya petrol piyasasının yeniden dengelenmesi ve pandemiden sonra kendine gelen pazarlardan yükselen taleplerin,petrol fiyatlarının zaten varil başına 67 dolara yükselmesine yol açtığını ifade etti.

Mevcut durumun petrol üreticilerinin daha fazla kar elde etmesini sağladığını vurgulayan ekonomistler, öte yandan doğuracağı enflasyon risklerinden dolayı hükümetleri alarma geçirdiğinin de altını çizdi.

Citigroup finans uzmanları, 2021’in ikinci yarısında talep düzeldikçe dünya rezervlerinin günlük 2,2 milyon varil azalmaya devam edeceğini ifade etti. Bu durum sonucunda Brent petrolün varil fiyatının 74 dolara yükselebileceğini tahmin eden uzmanlar, petrolde daha yüksek fiyatlarında görülebileceğini düşünüyor.

Ekonomistler dünya ülkelerinin, iklim değişimi ve küresel etkileri ile mücadele bağlamında 2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması İle elektrik enerjisi kullanımı hedeflerine ulaşırsa petrol fiyatının 2050 yılına kadar varil başına 10 dolara düşebileceğini tahmin ediyordu.

2050’de petrol ihtiyacının bugüne oranla yüzde 70 oranında düşeceğini tahmin eden uzmanlar, 2030 yılına kadar Brent petrol fiyatlarının 37 ile 42 dolar olacağına inanıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...