13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Gündem Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı

Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya Ulusal Araştırma Merkezi Direktörü Aleksandr Gintsburg, aşının beş yıl veya daha uzun süre koruma sağlayabileceğini belirtti. Gintsburg, “Muhtemelen insanın ömrü yettiği kadar bağışıklık sağlayacağı umudumuz da var.” diye konuştu.

“Aşının bir iki yıl değil ömür boyu koruma sağlayacağına dair bir umudum var. İki kez aşı olduğunuzda 5 yada 10 yıl boyunca virüsten korkmanıza gerek yok. Antikorlarımı giderken torunlarıma bırakacağım. ” diyen Gintsburg, antikor seviyelerinin daha önemli olduğunu vurguladı. Her yıl aşı olma zorunluluğun olmadığını belirten Gintsburg, antikor seviyeleri düşenlerin tekrar aşı olabileceğinin altını çizdi.

Daha önce Gintsburg, Sputnik V aşısının en az iki yıl COVID-19’e karşı bağışıklık sağladığını belirtmişti. Gintsburg, sürelerin bireylerin bağışıklık hafızasına göre uzayabileceğini de ifade etmişti.

Gamaleya Ulusal Araştırma Merkezi uzmanları, aşının ne kadar koruma sağladığı konusunda net bir kanıt elde edebilmek için yine de henüz erken olduğunu, bu konuda yaptıkları araştırmaların muhtemelen 2 yıl sonra sona ereceğini de ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...