spot_img
-3.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemSovcombank, Vostochniy Bankası’nı satın aldı

Sovcombank, Vostochniy Bankası’nı satın aldı

Sahip olduğu aktiflere göre ülkenin 10 bankası içinde olan Sovcombank, Vostochniy Bankası satın alım anlaşmasının tamamlandığını açıkladı.

Sovcombank Bankası, tarihinin en büyük anlaşması olarak görülen Vostochniy Bankası satın alım işlemleri Federal Anti Tekel Servisi (FAS) ve Rusya Merkez Bankası’nın da onayıyla tamamlandı. Sovcombank, satın alma işlemleri sonrasında Vostochny Bankası sermayesine 7 milyar ruble gireceğini belirten uzmanlar, yapılacak sermaye girişinin satın alım tutarlarını etkilemediğini vurguladı.

RBK’nın haberine göre Sovcombank, Artem Avetisyan’a ait olan Baring Vostok ve Sherzod Yusupov’un Finvision şirketinin sahip olduğu Vostochniy Bankası hisselerini satın aldığı bildirildi.

Bununla birlikte Sovcombank kendi varlıklarını kullanarak Vostochniy Bankası’na 7 milyar ruble ek sermaye sağlayacak. Sovkombank yetkilileri, Rusya Merkez Bankası tarafından tavsiye edilen banka sermaye limitleri mevzuatı doğrultusunda satın alınan bankaya sermaye sağlanacağını ifade etti.

Vostochniy Bankası, Rus bankaları arasında varlıklar açısından 33. sırada yer alıyor.

Merkez Bankası verilerine göre 1 Mart itibarıyla satın alınan bankanın özkaynakları 27,6 milyar ruble olarak gerçekleşti. Vostochniy Bankası’nın sermaye yeterlilik oranının yüzde 5,6 olduğu açıklandı.

Rusya Merkez Bankası, bankaların sermaye yeterlilik oranlarını en az yüzde 4,5 olarak belirlemişti. Merkez Bankası tarafından tavsiye edilen sermaye yeterliliği oranları ise yüzde 6,75 olarak biliniyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img