10 Nisan 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'nın OPEC + anlaşmasından geliri 40 milyar dolara ulaşabilir

Rusya’nın OPEC + anlaşmasından geliri 40 milyar dolara ulaşabilir

Rusya’nın OPEC + anlaşmasından elde edeceği gelirin 40 milyar dolara kadar ulaşabileceği belirtildi.

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in Doğal Kaynaklar ve Emtia Derecelendirme Departmanı Müdürü Dmitry Marinchenko, 2020 baharında yapılan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve ortaklarının (OPEC +) anlaşması sonrası Rusya’nın ek gelir elde ettiğini ifade etti.

Petrol üretiminde sınırlama kararı sonrası artan petrol fiyatlarının Rus şirketlerine ve devlet bütçesine 30 ile 40 milyar dolar ek gelir kazandırdığını belirten Marinchenko, bu durumun aynı zamanda rublenin daha fazla değer kaybını da önlediğini belirtti.

Tass Haber Ajansı’na açıklama yapan Marinchenko, bu anlaşma olmasaydı Rusya’nın daha önce ürettiği seviyelerde petrol üretmeye devam edeceğini belirterek, “Rusya’nın sağladığı petrol gelirleri, anlaşmayla oluşan mevcut rakamlardan daha düşük olurdu.” diye konuştu.

Marinchenko, yapılan anlaşma sayesinde Rus petrol şirketlerinin, petrol satışlarında uygulanan vergilerden de kaçınmayı başardığını ifade etti.

VYGON Danışmanlık Şirketi uzmanları, 2020 yılı sonunda OPEC + anlaşması sonrası artan petrol fiyatları sayesinde Rusya devletinin kazandığı gelirin 9 trilyon rubleye ulaştığını (yaklaşık 115 milyar dolar) bildirmişti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı petrol üretici ülkelerden oluşan OPEC+ üyesi, 23 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının bir araya geldiği toplantıda temmuz ayı sonuna kadar üretimleri günde yaklaşık 2,1 milyon varil artırarak mevcut üretim kesintilerinin aşamalı olarak azaltılması konusunda anlaşılmıştı. Buna göre, OPEC+ ülkeleri, mayıs ve haziran aylarında günlük 350 bin, temmuzda ise yaklaşık 441 bin varil üretim artışına gidecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...