10 Nisan 2021
Ana Sayfa Yerel Rostrud: Rusya'nın bloggerlara ihtiyacı yok

Rostrud: Rusya’nın bloggerlara ihtiyacı yok

Rusya Federal Çalışma ve İstihdam Servisi (Rostrud) Başkanı Mihail İvankov NTV kanalına yaptığı açıklamada, ülkenin bloggerlara değil, tarımcılara, makine operatörleri ve mühendislere ihtiyacı olduğunu söyledi.

Rusya’da istihdam oranları ve işsizlik hakkında yorum yapan İvankov, Çalışma Bakanlığı bünyesinde kurulan ve gün itibariyle 1 milyon 600 bin iş ilanı içeren iş arama platformu Trudvsem verileri incelendiğinde kimsenin blogerlara ihtiyaç duymadığının anlaşılabileceğini ifade etti.

Şu anda en yüksek ücretli iş ilanları arasında öncelikle maden endüstrisinde çalışabilecek kalifiye uzmanlık pozisyonlarının olduğunu belirten İvankov, maden mühendisliği ve diğer mühendislik türlerinin Rusya’da aranan meslekler olduğunu vurguladı.

 Ivankov, madenciliğin yapıldığı Nenets Özerk Bölgesinde bulunan Yamal’daki işçi ücretlerinin Rusya’daki ortalama maaşlardan farklı olduğunu, Orta Rusya’da 100 bin ruble üzerinde maaş ile makine operatörleri arandığını kaydetti.

Yüksek maaş vaad edilen meslekler açısından ikinci sırada uçak pilotlarının bulunduğunu açıklayan Rostrud Başkanı, “Bize göre her zaman adil olmasa da tabii ki üst düzey yöneticilerin maaşları, makine operatörlerine göre daha yüksek.” ifadelerini kullandı.

Bu yılın mart ayında Rusya Çalışma Bakanı Anton Kotyakov, Rusya’daki işsizlik sayılarının giderek azaldığını, resmi kayıtlara göre şu an ülkede 2,1 milyon işsiz olduğunu açıklamıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...