10 Nisan 2021
Ana Sayfa Gündem Zoom'dan Rus kamu kurumlarına sınırlama

Zoom’dan Rus kamu kurumlarına sınırlama

Dünyaca ünlü Zoom çevrimiçi video konferans programının yaratıcısı Zoom Video Communications şirketi, Rusya’daki kamu kurumlarına verdiği video konferans hizmetini sınırladı.

Rusya Ekonomi Yüksekokulu Bilgi Teknolojileri Departmanı tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki eğitim kurumlarının 7 Nisan’dan bu yana Zoom’un toplu lisansını kullanamadığı belirtildi. Bu durumun eğitim kurumlarında düzenlenen video görüşmeleri sürelerinin 40 dakika ile sınırlı kaldığı anlamına geldiğini ifade eden yetkililer, aynı zamanda devlete bağlı birçok okulun aynı sorunları yaşadığını da vurguladı.

Bireylerin Zoom’u kullanmak için lisans almasında bir problem olmadığını, sınırlamanın Rusya’daki okul ve üniversiteler için meydana geldiğini açıklayan Ekonomi Yüksekokulu yetkilileri, şu ana kadar bu konuda olumlu bir değişme olmadığını da ekledi.

Birkaç ay boyunca eğitim kurumu olarak Zoom şirketi ve programın Rusya’daki temsilcisi olan RightConf ile görüşmeler yaptıklarını dile getiren yetkililer, Zoom’un Rusya’daki kamu üniversitelerinin lisanslarını uzatmayı reddettiğini ifade etti.

Zoom bağlantısında sorun yaşayan Rusya’daki eğitim kurumları, alternatif video konferans uygulaması olan Microsoft uygulamaları olan MS Teams ve Webinar’ı kullanıyor.

IT uzmanları, Zoom Video Communications’ın kararının Rusya’ya olası yaptırım risklerinden korunma arzusuyla ilgili olduğu görüşünde. Uzmanlara göre Microsoft gibi uzun süredir kamu sektörüyle çalışan devlerin aksine, Zoom Rusya’daki kamu kuruluşlarına hizmet vermeyi reddedip kendini şimdiden güvenceye almış olabilir.

Moskova Devlet Üniversitesi (MSU) Elektronik Eğitim Merkezi Direktörü Denis Yanishev, üniversitenin 2015’ten beri aktif olarak video konferans hizmetlerini kullandığını belirtti. Zoom ile herhangi bir anlaşmalarının olmadığını açıklayan Yanishev, üniversitenin öncelikli olarak yerli video konferans programı olan Vinteo ve BigBlueButton programını tercih ettiğinin altını çizdi.

Zoom bağlantısındaki problemleri birkaç yıl önce MSU’nun Sivastopol şehrindeki kampüsünde bulunan öğrenciler ile yapılan uzaktan eğitim çalışmalarında anladıklarını ve bir daha kullanmadıklarını belirten Yanishev, bu durumun Kırım sebebiyle uygulanan yaptırımların bir parçası olduğunu düşündüklerini ifade etti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...