10 Nisan 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya’da taksilerin kaza sıklığı sigorta şirketlerini düşündürüyor

Rusya’da taksilerin kaza sıklığı sigorta şirketlerini düşündürüyor

Rusya’da taksiciler için sunulan zorunlu trafik sigortası (OSAGO) geçtiğimiz yılın eylül ayında revize edilmesine rağmen, taksilerin kaza sıklığı nedeniyle sigorta şirketlerinin başını ağrıtıyor.

Kommersant gazetesinin haberine göre, sürekli kaza yapan taksilerin neden olduğu zararları karşılayamayan Rus sigorta şirketlerinin Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı ile birlikte zorunlu trafik sigortalarında yüzde 60’lık artışı tartıştığı açıklandı.

Merkez Bankası en son Eylül 2020’de OSAGO tarifelerinde baz faiz oranlarını revize etmişti. Banka tarafından güncellenen zorunlu trafik sigortaları, bireye özel taşıtlar için yüzde 10 artış gösterirken kurumsal araçlar için yüzde 20, ticari taksiler için ise yüzde 30’a çıkmıştı

Taksilerin kaza sıklığı yüzde 31

Bireylerde yıllık ortalama kaza sıklığı yüzde 4,3 olarak kaydedilirken, özellikle ülkedeki taksilerin yıllık ortalama kaza sıklığı yüzde 31’e ulaşınca, zorunlu trafik sigortası sunan sigorta şirketleri giderleri karşılayamaz duruma geldi.

Uzmanlar, kaza sıklıklarına göre yollardaki her üç taksiden birinin kaza potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, sigortacıların taksilerin kazaları sonrası zorunlu sigorta kapsamında yaptığı ödemelerin, şirketlerin faaliyet masrafları da dikkate alındığında sigortadan kazandığı gelirlerden yüzde 62 daha fazla olduğunu iletti. Sigorta şirketlerinin en azından nötr karlılık sağlaması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bu durumda taksilere sunulan zorunlu trafik sigortası tarifelerinin yüzde 60 oranında artırılması gerektiğinin altını çizdi.

Rusya Merkez Bankası temsilcileri, sigorta şirketlerinin kar ve zarar dengesinin kendileri için de önemli olduğunu bildirdi. Banka, yakın zamanda revize edilen OSAGO tarifelerinin tekrar revize edilmesi çalışmasına henüz başlamadıklarını da belirtti.

Rusya Araç Sigortacıları Birliği’ne (RSA) göre, OSAGO sigortalarındaki dengesizlik başta sürücüler olmak üzere birçok kişiye yük olmaya devam ediyor. RSA temsilcileri, Rusya’da taksi şirketleri arasında filosunda bulunan taksiciler arasında kaza olasılığının yüzde 100 olduğu işletmelerin bulunduğunu belirtti. OSAGO tarifelerinin taksi şirketlerini kendileri için çalışan sürücülerin eğitimine zorlayabilecek bir finansal kaldıraç olabileceğini düşünen RSA temsilcileri, taksi şirketlerinin sürücü seçimi, eğitimi ve araç seçimlerine daha çok dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor.

Rusya’nın en popüler sigorta şirketlerinden olan Ingosstrakh Başkan Yardımcısı Ilya Solomatin, taksiler için OSAGO tarifelerinin yeterliliği tartışmasının Rusya’da hiçbir zaman bitmeyeceğini kaydetti. Solomatin, pandemi süresince ülkede daha az taksi seyahati yapılmasına rağmen, sigorta şirketlerinin geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde taksiler nedeniyle büyük zarar ettiğini ifade etti.

Taksi ücretleri artar

Moskova’da taksi

Taksiciler ise sigorta şirketlerine katılmıyor. Moskova Ticaret ve Sanayi Odası Taksi Hizmetlerinin Geliştirilmesi Komitesi Başkanı Bogdan Konoshenko, taksiler için OSAGO teminat oranlarının zaten yükseltildiğini, taksilerin sigorta tarifelerinin bireylerin sahip olduğu sigorta bedelinden on kat daha fazla olduğunu bildirdi.

Sigorta teminatlarının tekrar artırılmasının taksiyle seyahat ücretlerini artıracağını söyleyen Konoshenko, sigorta maliyetlerindeki artışlarının birçok taksi filosunun piyasadan çekilmesine yol açacağını vurguladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...

Rus mallarının ihracata uygun olmadığı açıklandı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan anket sonucu hazırlanan raporda, ülkede üretilen malların ihracatını artırmanın önündeki en büyük engelin üretim ile dışarıdan gelen...