10 Nisan 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya'da akıllı telefon fiyatlarında artış bekleniyor

Rusya’da akıllı telefon fiyatlarında artış bekleniyor

Rusya piyasalarındaki olumsuz durum, akıllı telefonların fiyatlarının yükselmesine neden olabilir. 

Rusya’da faaliyet gösteren ödeme platformu RBK Money temsilcisi Andrey Kuranda, bu yıl içerisinde akıllı telefon fiyatlarının artması için birçok ön koşulun meydana geldiğini belirtti. Telefon üretiminde kullanılan parça eksikliğinden dolayı üretimi düşen akıllı telefonların tüketici talebini karşılayamayacağını belirten Kuranda, bu durumun fiyatlardaki artışa neden olacak en önemli faktör olduğunu söyledi.

Telefon işlemcisi üreticilerinin de yatırım yapma niyetinde olmadıklarına değinen Kuranda, bu alandaki yatırımların geleceği konusunda kimsenin bir fikre sahip olmadığını düşünüyor.

Enflasyon ve döviz kurlarında yaşanan değişikliklerin ve akıllı cihazlara olan taleplerdeki artışın mutlaka fiyatlara yansıyacağını vurgulayan uzman, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının da fiyatları etkileyebilecek yeni bir faktör olarak adlandırdı. 

Uzmanlar tarafından yapılan genel tahminlere göre akıllı telefon pazarındaki arzlarda meydana gelen düşüş en azından 2021 sonuna kadar var olacak.

İndirim ve kampanyalar azalacak

Teknoloji uzmanları, Rusya’da akıllı cihazların fiyatlarında keskin bir artış beklemese de perakendeciler tarafından ürünlerde yapılan indirim ve kampanyaların sayılarının azalacağı görüşünde hemfikir. Uzmanlar, bununla birlikte ülkede yeni uygulanmaya başlanan akıllı cihazlara yerli yazılım zorunluluğu mevzuatının fiyatlara çok az yansıyacağını düşünüyor.

Daha önce, Çinli uzmanlar akıllı telefon pazarındaki fiyatlarda hızlı bir artış öngördüklerini ifade etmişti. Uzmanlara göre telefon üretiminde kullanılan yarı iletken pazarındaki kıtlık yüzünden öngörülen artışla birlikte telefon üreticilerinin kurnazlığına da dikkat çekti. Çinli uzmanlar, telefon üreticilerinin daha geniş kitlelerin dikkatini çekmek için sözde ciddi bir arz düşüklüğü yaşadıklarını speküle ederek daha yüksek fiyata daha çok ürün satmaya çalıştığını ifade etti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...