10 Nisan 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya, şeker ve ayçiçek yağı üreticileri için 9 milyar ruble ayırdı

Rusya, şeker ve ayçiçek yağı üreticileri için 9 milyar ruble ayırdı

Rusya, şeker ve ayçiçek yağı üreticileri için Maliye Bakanlığı’nın onayı ile bütçeden 9 milyar ruble ayırdı.

İç pazardaki şeker ve ayçiçek yağı fiyatlarını sınırlandıran Rus hükümeti, üreticilerin kayıplarını telafi etmesi amacıyla yürürlüğe koyduğu sübvansiyon uygulaması için Maliye Bakanlığı’nın da onayıyla bütçeden 9 milyar ruble ayırdı.

Rusya Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şeker ve ayçiçek yağı üreticilerinin devlet tarafından uygulanan fiyat sınırlamasıyla meydana gelen kayıplarının bir kısmının geri ödeneceği, belirtilen para yardımından rafine ayçiçek yağı ve beyaz şeker üretimi ile bu ürünlerin toptan satışını gerçekleştiren tüm bölgelerdeki işletmelere paylaştırılacağı açıklandı.

Geçtiğimiz ayın sonunda Rusya Başbakanı Mihail Mishustin tarafından imzalanan kararnameyle ülkede toptan şeker fiyatlarını sınırlandırma uygulaması 1 Haziran’a, ayçiçek yağı fiyatlarının sınırlandırılması uygulaması da 1 Ekim’e kadar uzatılmıştı.

Rus hükümeti Aralık 2020’de aldığı kararla 1 kilogram şekerin satış fiyatını 46 ruble, 1 litre ayçiçek yağının satış fiyatını ise 95 ila 110 ruble arasında sınırlandırmıştı.

Rusya’da KDV dahil litresi 92,6 ruble olan ayçiçek yağı ortalama toptan satış fiyatları göz önüne alındığında, ayçiçek yağı üreticilerinde bir litre başına meydana gelen kaybın 9,7 ruble olduğu tahmin ediliyor.

Tarım Bakanlığı üzerinden şeker ve ayçiçek yağı üreticilerine dağıtılacak desteklerin büyük kısmının Voronezh Bölgesi (1,668 milyar ruble), Rostov Bölgesi (1,125 milyar ruble) ve Krasnodar Bölgesi (1,043 milyar ruble) gibi bölgeler tarafından kullanılacağı öngörülüyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...