10 Nisan 2021
Ana Sayfa Ekonomi IMF, Rusya’nın 2021 ekonomisi tahminini yükseltti

IMF, Rusya’nın 2021 ekonomisi tahminini yükseltti

Uluslararası Para Fonu (IMF), Rusya ekonomisinin bu yılki büyüme tahminini revize etti. 

Örgütün uzmanları, bu yıl Rusya’nın GSYİH’sının daha önce planlanan yüzde 3’lük değer yerine yüzde 3,8 değerlerine ulaşacağını tahmin ediyor. IMF tarafından hazırlanan raporda, tahminlerdeki olumlu yönde oluşan değişim Rusya’da koronavirüse karşı kitlesel aşılanmanın yaygınlaşmasıyla artan tüketici talepleri ve dünya petrol fiyatlarındaki artışla ilişkilendiriliyor. 

Rapora göre ayrıca, 2021’de ticari yatırım faaliyetlerinde beklenen artışın ülke ekonomisi üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

6 Nisan Salı günü yayınlanan IMF World Economic Outlook (Dünya’daki ekonomik görünüm) raporunda Rusya’nın GSYİH’sının yüzde 3,8 ulaşacağını tahmin eden uzmanlar, 2022 yılında da bu yılki göstergelerin aynı kalacağını ekliyor. Daha önce IMF, Rusya’nın GSYİH’sının 2021’de yüzde 3 oranlarında kalacağını, 2022’de ise yüzde 3,9 oranlarına yükseleceğini tahmin etmişti.

Gerçek düşüş tahmin edilenden daha az

Uluslararası yatırım ve danışmanlık şirketi ForexOptimum analitik uzmanı Aleksandr Rozman yayınlanan raporla ilgili yaptığı açıklamada, 2020’in sonunda Rusya ekonomisindeki gerçek düşüşün tahmin edilenden daha az olduğunu söyledi. Yüzde 3 oranlarında düşüşten sonra bu yıldan itibaren istihdamda istikrarlı bir artış gördüklerini belirten Rozman, Şubat 2021’de işsizlik oranlarının yüzde 5,8’den yüzde 5,7’ye düştüğünü de ifade etti. Bununla birlikte hizmet sektöründeki ticari faaliyetlerle ilgili Mart verilerinin de son yedi ayın en yüksek büyüme oranlarını gösterdiğinin altını çizen Rozman, IMF tarafından revize edilen raporların adil olduğu görüşünde.

Aleksandr Rozman Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daha önce yaptığı açıklamayı hatırlatarak, Rusya hükümetinin pandemiyle mücadele uğruna vatandaşlara ve özel sektöre yardımcı olmak için şimdiye kadar bütçeden 4,6 trilyon ruble para harcadığını söyledi. Rozman, ayrıca hükümetin önümüzdeki üç yıl içinde ulusal hedeflere ulaşmak ve ekonomiyi geliştirmek için yaklaşık 39 trilyon ruble harcamayı planladığının da altını çizdi.

Bu arada IMF, raporunda 2021’de küresel ekonomik büyüme tahminini % 5,5’ten % 6’ya yükseltirken, 2022’de bu gösterge% 4,4’e düşecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...