10 Nisan 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya ile Türkiye, Türk uydularının uzaya fırlatılmasını konuşuyor

Rusya ile Türkiye, Türk uydularının uzaya fırlatılmasını konuşuyor

Rusya, aralarında ticari amaçlı uyduları da içeren Türk uydularının Rus füzeleriyle uzaya fırlatılması konusunda görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

Rusya Federal Uzay Ajansı’nın (Roskosmos) iştirakı olan Glavkosmos Başkanı Dmitry Loskutov, Türkiye ile Rus füzeleriyle aralarında ticari amaçlı uyduları da içeren Türk uydularının uzaya fırlatılması konusunda görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

İnterfaks’a konuşan Loskutov, Roskosmos üzerinden Türkiye ile ikili iş birliği anlaşmaları yapmak için görüşmelerin sürdüğünü de belirtirken Türkiye ve Rusya tarafından hangi uyduların uzaya fırlatılacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Türkiye tarafıyla, uzay çalışmalarının henüz yeni başladığının altını çizen Loskutov, kozmonotlarla yapılabilen uçuşlar gibi daha ciddi projelerin ancak ikili iş birliği anlaşmalarının imzalanması sonrası başlayabileceğini vurguladı.

2014 ve 2015 yılları arasında yapılan çalışmalar sonucu,2015’in kış aylarında Rus Proton-M roketleri yardımıyla Türkiye’nin 7. uydusu Türksat 4B, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssünden uzaya fırlatılmıştı.

Bununla birlikte 2 Nisan’da Roskosmos İnsanlı Seyahat Programlar Genel Müdürü Sergey Krikalev, Türk kozmonotların Rusya’nın sahip olduğu SOYUZ uzay aracıyla uzaya gönderilmesi görüşmelerine yeniden başlandığını açıklamıştı.

Roscosmos Başkanı Dmitry Rogozin, 2019’da Rusya’da düzenlenen Uluslararası Havacılık ve Uzay Gösterileri (MAKS) sırasında uzaya Türk astronot göndermeyi teklif etmişti. Rogozin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in beraber katıldığı fuarda Türkiye Cumhurbaşkanına Rusya’nın Türkiye ile uzay teknolojilerini paylaşmaya hazır olduğunu ifade etmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...