10 Nisan 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya devlet tahvilleri yabancıları hayal kırıklığına uğrattı

Rusya devlet tahvilleri yabancıları hayal kırıklığına uğrattı

Rusya devlet tahvilleri yatırımı yapan yabancı yatırımcı sayısı, son 6 yılın en düşük seviyesine ulaştı.

VTB Bankası’na bağlı yatırım kuruluşu VTB Capital ekonomisti Maksim Korovin, devlet tahvillerine sahip olan yatırımcılar arasında ülkede yerleşik olmayan yatırımcıların oranlarında büyük düşüş gözlemlediklerini iletti.

RBK Haber’e konuşan Korovin, nisan ayı başlarında yabancıların sahip olduğu Federal Borç Tahvillerinin (OFZ) payının geçen aya göre yüzde 2,8 azalarak yüzde 20’nin altına düştüğünü belirtti.

ABD’nin Rusya devlet tahvillerine sahip olmalarını da yasaklayacak olası yaptırımlarından korkan yabancıların, OFZ yatırımlarından vazgeçtiklerini belirten Korovin, bu tür endişelerin yanında Rusya’nın devlet tahvillerinin yine Rus kamu bankaları tarafından aktif olarak satın alınmasının da yabancıları korkuttuğunu ifade etti.

Korovin, yabancı yatırımcıların zaten geçtiğimiz yılın ilkbahar aylarından bu yana gelişmekte olan ülkelerden giderek çekildiklerinin altını çizerek bu eğilimin hala devam ettiğini vurguladı.

Geçtiğimiz yılın mart ayında, yabancı yatırımcıların Rusya’nın OFZ’lerine yaptıkları yatırım miktarları ülke tarihinde rekor düzeye ulaşarak yüzde 34,9 seviyelerine yükselmişti.

Bu yılın mart ayında ise Rusya Maliye Bakanlığı, Federal Borç Tahvillerinin satışında sorun yaşadıklarını duyurmuş, sunulan tahvillerin tamamının satılamadığını açıklamıştı. Bu açıklama sonrasında, özellikle kamuya ait yerli bankaların aktif olarak devlet tahvillerini satın almaya başladığı gözlemlenmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...

Rus mallarının ihracata uygun olmadığı açıklandı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan anket sonucu hazırlanan raporda, ülkede üretilen malların ihracatını artırmanın önündeki en büyük engelin üretim ile dışarıdan gelen...