10 Nisan 2021
Ana Sayfa Yerel Rosreestr yazlık konut affını genişletiyor

Rosreestr yazlık konut affını genişletiyor

Sovyet döneminden kalan ve yasal statüsü olmayan yazlık evlerin (daça) ve arsaların tapulaştırılması için çıkarılan Yazlık Affı yasasının süresi ve kapsamı genişletildi.

Federal Kadastro, Tapu Kayıt ve Haritacılık Servisi (Rosreestr), Rusya’da Sovyet döneminde inşa edilen ve tapu ya da herhangi bir kayıt için gerekli belgelere sahip olmayan tüm yazlık konutların yasallaştırılmasını öngören yeni yasa tasarısını resmi sitesinden yayınladı.

Rosreestr Başkan Yardımcısı Aleksey Butovetsky gazetecilere yaptığı konuyla ilgil açıklamada, bugün Rusya’da birçok vatandaşın konut mülkiyetlerini resmileştirme fırsatından yoksun bırakıldığını, çoğunluğu Sovyet döneminde inşa edilen konutların uzun yıllardır kullanıldığını söyledi. Hem arsanın hem de üstüne inşa edilen özel mülkün yasallaştırılmasını sağlayacaklarını belirten Butovetsky, tapusu olmayan tüm arsa ve inşa edilen konutların ücretsiz bir şekilde tapulaştırılması uygulamasını yakın zamanda başlatacaklarını ifade etti.

1998’den önce inşa edilmiş olma koşulu

Basitleştirilmiş prosedür ile tapu almak için bazı koşullar oluşturulduğunu da vurgulayan Butovetsky, yasallaştırılmak istenen özel mülkün Mayıs 1998’den önce inşa edilmiş olması (Rusya Federasyonu’nun ilk Şehir Planlama Kanununun yürürlüğe girmesinden önceki dönem) gerektiğini söyledi. Bununla birlikte mülkün bir yerleşim yeri sınırlarında olması, aynı zamanda eyalet veya belediye arazisi üzerinde bulunması gerekiyor.

Tapu almak isteyen vatandaşların, mevcut evin üzerinde bulunduğu arsaya da sahip olmak için arsa tahsisi, elektrik veya su faturası gibi ödeme faturalarıyla birlikte yerel yönetimlere başvurması gerekiyor.

Basitleştirilmiş bir yolla tapusuz mülklerin yasallaştırılması uygulaması hem mülkün bulunduğu arsayı hem de mülkün tescil edilmesini sağlayacak.

Rusya’da yazlık affı hakkında

Devlet Duma’sı tarafından yürürlüğe konulan ve 2006 ‘dan beri uygulamada olan Yazlık Affı yasasıyla, 2006’dan bu yana 14 milyondan fazla vatandaş Yazlık Affı’ndan yararlanarak tapu aldı.

1 Mart 2026’ya kadar uzatılan Yazlık Affı’yla birlikte, vatandaşlar kolay bir şekilde tapusuz evlerini ve evlerinin bulunduğu araziyi yasallaştırabiliyor. Yazlık Affı çerçevesine bahçeli evler, garajlar ve daha sonra eklenmiş ek binalar da dahil edilebiliyor. Rusya’da özellikle Yazlık Affı’ndan en çok yararlanan bölgelerin, Dağıstan, İrkutsk, Krasnoyarsk bölgeleri ve Tataristan olduğu bildirildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...