13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya'da konut fiyatlarındaki düşüş için tarih verildi

Rusya’da konut fiyatlarındaki düşüş için tarih verildi

Emlak uzmanları, uygun faizli konut kredisi imkanlarının kısıtlanması veya tamamen sona ermesiyle birlikte Rusya’da yapım aşamasında olan konut fiyatlarının 2021’in ikinci yarısında düşmeye başlayacağını bildirdi.

Emlak portalı Mir Kvartir uzmanları, konut fiyatlarındaki artışın ileride de süreceğini belirterek, son zamanlarda iptal edileceği tartışılan uygun faizli konut kredileri 1 Temmuz’a kadar uygulanacağını, krediyle konut sahibi olmak isteyenler için hala bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Temmuz’dan sonra emlak piyasalarını taleplerdeki azalış nedeniyle durgunluk bekleyeceğini tahmin eden uzmanlar, bununla birlikte konut fiyatlarının da düşeceğini öngörüyor.

Uzmanlar, 2021’in ilk çeyreğinde ülke genelinde konut fiyatlarının artmaya devam ettiğini, buna göre ortalama bir metrekarede neredeyse yüzde 5 fiyat artışı gözlemlendiğini ekledi. Uzmanlara göre Rusya’da konutların ortalama metrekare satış fiyatları 74 bin rubleye ulaşıyor. Konut fiyatlarında yüzde 4 artış gösteren Moskova‘da ise yeni konutlarda metrekare başına 271,9 bin rubleye ulaşan satış rakamları göze çarpıyor. Rusya’nın diğer büyük kenti St. Petersburg’da ise yüzde 6 artış gösteren konut fiyatları, metrekare başına 160 bin ruble olarak kaydedildi.

Rusya’daki yeni konut fiyatlarının ortalama 4,15 milyon rubleye mal olduğunu belirten uzmanlar, bu rakamın yılın başındaki göstergelere göre yüzde 3,7 daha fazla olduğunu vurguladı.

Bu yılın mart ayında uygun faizli konut kredileri programının 1 Temmuz 2021’den sonra aynı şartlarda uzatılması durumunda, Rusya’daki konut piyasasının aşırı ısınabileceği konusunda uyaran uzmanlar, artan konut fiyatlarıyla konut kredilerinin sağladığı düşük faizlerin bir önem taşımayacağını ifade etmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...