spot_img
23.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya'da ucuz şeker satışı kesintiye uğradı

Rusya’da ucuz şeker satışı kesintiye uğradı

Rus hükümeti tarafından şeker ve ayçiçek yağı fiyatlarının sabitlenmesi anlaşmasının uzatılmasının ardından, aynı anda birkaç perakende zincirinin ucuz şeker satın alımlarındaki kesintilerden şikayet ettiği anlaşıldı.

Vedomosti’nin haberine göre, son zamanlarda Rusya’daki şeker fabrikalarının sabit fiyatlarla ürün taleplerini tam olarak karşılayamadığı belirtildi.

Geçtiğimiz hafta Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda yapılan toplantılarda da tartışılan bu durum, Verny Marketler Zinciri temsilcileri tarafından da doğrulandı. Buna göre, bazı tedarikçilerin meydana gelen şeker kıtlığı nedeniyle şeker alım ihalelerine katılmayı reddettikleri açıklandı.

Komandor Süpermarket Zinciri Taze Gıdalar Ticari Direktörü Svetlana Koltunovskaya, uygulanan eski sözleşmelerin tamamlanmasının ardından şeker fabrikalarının belirlenen sabit fiyatlarla yeni satış sözleşmelerini kabul etmediklerini doğruladı. Koltunovskaya, aynı zamanda küçük toptancılarında şekeri ileride daha yüksek bir fiyata yeniden satmak için marketlerden ucuz şeker almaya başladığını da ifade etti.

Şekerde kıtlık olabilir

Şeker üreticilerinin anlaşma çerçevesinde çalıştıklarını iddia eden Rusagro Genel Müdürü Maksim Basov, perakende zincirlerinin gerekenden fazla şeker talep ettiğini ifade etti.

Uzmanlar, böylesi bir dengesizliğin, pazarın şekeri daha sonra karlı bir şekilde satmak için şimdiden düşük fiyata alıp stok yapma isteğine bağlıyor. Şeker piyasasının, şeker fiyatlarını sabitleme anlaşmasının uzatılmasını beklemediği, aksine anlaşmanın sona ermesini beklediğini belirten uzmanlar, şeker bulmakta sıkıntı yaşanabileceği konusunda uyarıyor.

Yakın zamanda Rus hükümeti, şeker ve ayçiçek yağı fiyatlarını sabitlemek için şeker ve ayçiçek yağı üreticileri ile yapılan anlaşmaların süresini uzatma kararı almış, gerekirse üreticilere destek amacıyla geçici sübvansiyon sağlanacağını açıklamıştı.

Rusya’nın en büyük üreticilerinden biri olan Rusagro, 2020 yılında şeker pancarı hasadının çok düşük gerçekleştiğini, bununla birlikte karantina zamanında yaşanan yüksek talep nedeniyle şeker fiyatlarının yükseldiğini açıklamıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img