27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem Putin, iş adamlarına ülke içinde yatırım yapmaya çağırdı

Putin, iş adamlarına ülke içinde yatırım yapmaya çağırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yatırım faaliyetlerini artırmaya yönelik tedbirler konulu ekonomi toplantısında, Rus iş dünyasının yatırımlarında özgür olduğunu hatırlatarak, “Ancak siz yine de eve yatırım yapın, Burası daha sakin.” dedi.

Toplantıda, piyasa dışı yöntemlerle iş dünyasına baskı uygulamayı hiç düşünmediklerini ifade eden Putin, ekonomik kalkınmanın halkın zararına değil, Ruslara faydalı olması gerektiğini vurguladı.

Putin, Rus iş dünyasının yatırım projelerinin sistematik olarak destekleneceğini, 2030 yılına kadar ülkedeki yatırım hacminin geçen yıla göre en az yüzde 70 oranlarına ulaşmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Yürütülen ekonomi politikası sayesinde Rusya ekonomisine yatırım yapma risklerinin önemli ölçüde azaldığını kaydeden Vladimir Putin, ülkenin başarısız yatırım faaliyetlerinin önüne geçmeyi başardığının altını çizdi. Putin, “Devlet olarak bizim görevimiz ülkedeki yatırım ortamını öngörülebilir ve istikrarlı hale getirmek” dedi.

Putin, ayrıca hükümetin acilen yatırımlardan alınan vergileri telafi edecek bir mekanizma oluşturmasını istedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.