30 Kasım 2021
Ana Sayfa Gündem Peskov: Türkiye bizim için stratejik partner

Peskov: Türkiye bizim için stratejik partner

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı basın sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilerin Türkiye hakkındaki sorularına yanıt verdi.

Peskov, Türkiye’nin Rusya’nın çok önemli bir ortağı olduğunu vurgulayarak, “Neredeyse tüm bölgesel meselelerde birbirimizle temas halindeyiz. Türkiye bizim için stratejik partner.” dedi.

Dağlık Karabağ’da üç taraflı anlaşmalar kapsamında tarafların üstlendiği yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve ateşkes şartlarına uyulmasının izlenmesi için Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi’nin kurulduğunu hatırlatan Peskov, Azerbaycan’daki bulunan merkezde Rus ve Türk taraflarının yakın temasa devam ettiğini belirtti.

Suriye konusunda da yakın iş birliklerinin devam ettiğini vurgulayan Peskov, “Suriye meselesinde görüş ayrılıklarına rağmen, iki lider de her zaman bir uzlaşma yolu bulmayı başardılar.” dedi.

Dmitry Peskov, Kremlin’in Türk ortaklarının zor durumlarda bile uzlaşma yolu bulma konusundaki siyasi iradesini son derece takdir ettiğini ifade etti.

Rusya ile Türkiye’nin çok yönlü ticari ve ekonomik ilişkilere sahip olduğuna dikkat çeken Peskov, bunun gibi uzun vadeli ve çok yönlü işbirliklerinin ülkelerin ilişkilerinin temelini oluşturduğunu vurguladı. Özellikle enerjide iş birliklerinin önemini vurgulayan Kremlin sözcüsü, “Bu gerçek bir ortaklık, karşılıklı yarar sağlayan bir ortaklık.” dedi.

Türkiye’nin Kırım meselesine bakışının Kremlin tarafından kabul edilemez olmasına rağmen, Moskova ile Ankara arasındaki ilişkileri etkilemediğini belirten Peskov, Türkiye’nin er ya da geç Rusya’nın Kırım meselesindeki haklılığını anlayacağından emin olduğunun altını çizdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...