10 Nisan 2021
Ana Sayfa Ekonomi Gazprom Neft'in üretimindeki gaz payı yüzde 45 olacak

Gazprom Neft’in üretimindeki gaz payı yüzde 45 olacak

Gazprom Neft Başkanı Aleksandr Dyukov, şirketin üretimdeki gaz payının önümüzdeki yıllarda yüzde 45’e ulaşabileceğini belirtti.

Dyukov “Sibir petrolü” dergisine yaptığı açıklamada “Üretim portföyümüzde gazın payı artıyor ve önümüzdeki yıllarda yüzde 45 olacak.” diye konuştu.

Petrol üretimine yatırımın olmamasının krizlere ve hızla artan enerji fiyatlarına yol açabileceğini hatırlatan Gazprom Neft Başkanı, “Geleneksel kaynaklara yatırım yapmadan, krize yakalanma ve enerji fiyatlarında keskin bir artış durumuna düşme riskiyle karşı karşıyayız.” şeklinde konuştu. Dyukov açıklamalarına şu şekilde devam etti:
“Aynı zamanda işletmelerin geliştirilmesinde atıkları azaltma sorumluluğumuzu da anlıyoruz. Petrol gazının kullanılması, rafinerilerimizin modernizasyonu, bir dizi büyük ölçekli ekolojik projelerinin uygulanması gibi alanlar yaptığımız ve yapmaya devam edeceğimiz işlerdir.”

Dyukov, son zamanlarda bazı yabancı petrol şirketlerinin stratejilerini yenilenebilir enerji kaynakları lehine revize ettiğini ve petrol projelerinin yatırım portföylerindeki payında kademeli bir düşüş olduğunu da dile getirdi. Gazprom Neft Başkanı, “Bugün iklim gündeminin çok önemli olduğu konusunda hemfikiriz. Ancak sera gazı atıklarına karşı mücadelenin sadece enerji sektörünün değil, Dünya’nın tüm sakinleri ve ekonominin tüm sektörleri için ortak bir görev olduğu gerçeğinden hareket ediyoruz. Tabii ki enerji sektörü, yenilenebilir enerji kaynaklarının daha aktif kullanımı ile bu sorunun çözümüne katkıda bulunmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Dyukov aynı zamanda yaptığı açıklamada “Petrol ve gaz şirketlerinden bahsedersek, stratejik olarak önemli bir alan olarak hidrojen üretimi ve karbondioksiti depolamak için ucuz, verimli teknolojilerin yaratılması üzerine çalışmalar yürüteceğiz. Önümüzdeki yıllarda önceliğimiz bu olmalı” dedi.

Şirket tarafından daha önce yapılan açıklamada 2020 yılında petrol üretiminin OPEC + anlaşmasının getirdiği kısıtlamalar nedeniyle %4,3 düşüşle 60,52 milyon tona gerilediğini bildirilmişti.  2020 yılında gaz üretimi ise yıllık %5,5 artarak 43,08 milyar metreküp olarak açıklanmıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...